Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Տավուշի սահմանային հատվածների սահմանազատման նկարագրության արձանագրությունների ստորագրմանը, ասել է, որ դա մեծ հաջողություն է համարում։
«Տեղի ունեցածը համարում եմ մեծ հաջողություն, երկու պատճառով։ Առաջինը, որ կարևոր անկյունաքար է դրվել մեր ինքնիշխանության և անկախության հետագա ամրապնդման համա։ Երկրորդ՝ մեր հանրապետությունը անկախությունից ի վեր առաջին անգամ ունի պաշտոնապես դելիմիտացված սահման, ինչն էականորեն բարձրացնելու է անվտանգության և կայունության մակարդակը ոչ միայն նշված գյուղերի հատվածում, այլև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի ամբողջ երկայնքով»,–ասել է նա։
Նա նաև կարևորել է, որ սահմանազատումն արվել է 1976 թվականի քարտեզներով։
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի համար սկզբունքային էր, որ ոչ թե նոր սահման ստեղծվի, այլ Ալմաթիի հռչակագրով վերահաստատված սահմանները վերարտադրվեն։
«Մենք ասում ենք, որ սահմանազատման ընթացքում ոչ թե պետք է նոր սահման ստեղծենք, այլ պետք է վերարտադրենք այն սահմանները, որոնք եղել են ԽՍՀՄ փլուզման պահին և ունեն դե յուրե իրավական նշանակություն։ Սրա համար էինք հղում անում Ալմաթիի հռչակագրին, և ապրիլի 19-ին դա ամրագրվեց»,–ասել է նա։
Հանդիպման ընթացքում Հանձնաժողովները, 2024թ. ապրիլի 19-ի 8-րդ հանդիպման արձանագրության համաձայն, քննարկել են կատարված աշխատանքները և, հաշվի առնելով տեղանքում գեոդեզիական չափումների արդյունքում հստակեցված կոորդինատները, ԽՍՀՄ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի 1976թ. տեղագրական քարտեզի համաձայն, որը հերթապահության ընթացակարգ է անցել 1979թ., համաձայնեցրել են անմիջականորեն Բաղանիս (ՀՀ) – Բաղանիս Այրում (ԱՀ), Ոսկեպար (ՀՀ) – Աշաղը Ասկիպարա (ԱՀ), Կիրանց (ՀՀ) – Խեյրումլի (ԱՀ) և Բերքաբեր (ՀՀ) – Կըզըլ Հաջիլի (ԱՀ) բնակավայրերի միջև սահմանագծի հատվածների համատեղ կազմված Արձանագրություն-նկարագրությունը՝ Խորհրդային Միության փլուզման պահի դրությամբ գոյություն ունեցող իրավաբանորեն հիմնավորված միջհանրապետական սահմանին համապատասխանեցնելու նպատակով:

16 Май 2024 - 12:17 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства 16 мая назвал «большим успехом» факт подписания протоколов с Азербайджаном, описывающих участки границы Тавушской области РА.
«Считаю произошедшее большим успехом», – сказал он.
По словам Пашиняна, заложен очень важный краеугольный камень для дальнейшего развития и укрепления суверенитета и независимости Армении.
Впервые с момента обретения независимости Республика Армения имеет официально делимитированную границу, что значительно повысит уровень безопасности и стабильности на всей армяно-азербайджанской границе, заявил премьер.
Никол Пашинян поблагодарил комиссию по делимитации границы, возглавляемую вице-премьером Мгером Григоряном, отметил, что делимитация границы была проведена по картам 1976 года.
На границе между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой 15 мая под председательством вице-премьера Республики Армения Мгера Григоряна и заместителя премьера Азербайджанской Республики Шахина Мустафаева состоялась девятая встреча Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения. В ходе встречи Комиссии, в соответствии с принятым ими Протоколом 8-ой встречи от 19 апреля 2024 года, обсудили проделанную работу и согласовали совместно составленный с учетом уточнения координат на основании геодезических измерений на местности в соответствии с топографической картой Генштаба ВС СССР 1976 года, прошедшей процедуру дежурства в 1979 году, Протокол-описание отрезков линии границы непосредственно между населенными пунктами Баганис (Республика Армения) – Баганис Айрым (Азербайджанская Республика), Воскепар (Республика Армения) – Ашагы Аскипара (Азербайджанская Республика), Киранц (Республика Армения) – Хейримли (Азербайджанская Республика) и Беркабер (Республика Армения) – Кызыл Гаджилы (Азербайджанская Республика) с целью их приведения в соответствие с юридически обоснованной межреспубликанской границей, существовавшей в рамках Советского Союза на момент его распада.