17 Մայիս 2024 - 07:58 AMT
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հանրային հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է, որ Երևանը Մոսկվային չի խնդրել, որ ռուս սահմանապահները մնան Թուրքիայի և Իրանի հետ սահմանին։
«Մենք նման խնդրանք չենք ունեցել»,– ասել է նա։
ԱԽ քարտուղարը հավելել է, որ հայկական կողմը Ռուսաստանին առաջարկել է, որ ռուս սահմանապահները դադարեցնեն ծառայությունը Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում, նաև որ նրանք դուրս գան ՀՀ-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով 17 կետից, ինչպես նաև՝ Սիսիանի և Գորիսի բազաներից։
«Մենք առաջարկեցինք ռուսական կողմին դուրս գալ վերոնշյալ վայրերից, քանի որ դրանք տեղակայվել էին բանավոր պայմանավորվածությունների արդյունքում, ինչին ռուսական կողմը համաձայնել է։ Նրանք հարցրել են, թե արդյոք Հայաստան– Իրան ու Հայաստան– Թուրքիա սահմաններից էլ ենք ուզում, որ իրենք դուրս գան, ինչին հայկական կողմը պատասխանել է, որ այդ կետերում ռուս սահմանապահները տեղակայված են ըստ պայմանագրի և նման հարց այս պահին չենք քննարկում»,– պարզաբանել է Գրիգորյանը։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ «հայկական կողմի խնդրանքով ռուս սահմանապահները կմնան Իրանի և Թուրքիայի հետ սահմանին»։
«Մոսկվան և Երևանը համաձայնեցրել են Հայաստանի որոշ մարզերից ռուս զինվորականների և սահմանապահների դուրսբերումը, պայմանավորված նրանով, որ պայմանները փոխվել են: Փաշինյանն ու Պուտինը համաձայնեցրել են այդ հարցը: Հայկական կողմի խնդրանքով ռուս սահմանապահները կմնան Իրանի և Թուրքիայի հետ սահմանին»,- ասել է նա:

17 Май 2024 - 12:30 AMT
Ереван непросил Москву оставлять российских пограничников награнице Армении сТурцией иИраном, так как данный вопрос регулируется двусторонним договором. Обэтом секретарь Совета безопасности республики Армен Григорян заявил 16мая винтервью Общественному телевидению Армении.
Ранее пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что по просьбе армянской стороны российские пограничники останутся на армяно-турецкой и армяно-иранской границе.
«Мыпредложили России, чтобы ваэропорту Звартноц службу несли только армянские пограничники. Втоже время мыначали обсуждения сРоссией овыводе (российских военных) изтех 17 точек наармяно-азербайджанской границе, где они присутствуют. Они согласились. При этом они спросили, уходятли они сармяно-иранской иармяно-турецкой границ. Мыответили, что поэтим трем направлениям— аэропорт Звартноц, базы вСисиане иГорисе, 17 пограничных пунктов— они должны уйти. Что касается границ Армения— Иран иАрмения— Турция— это договорные вопросы, которые наданный момент необсуждаются»,- заявил Григорян.
Науточняющий вопрос, просилали Армения остаться российских пограничников наприграничных сТурцией иИраном территориях, Григорян заявил, что «унас подобной просьбы небыло».