20 Մայիս 2024 - 07:05 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել Իրանի ժողովրդին երկրի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի և ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի մահվան կապակցությամբ, որոնք զոհվել են Ադրբեջանի հետ սահմանին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից վերադառնալիս։ Միրզոյանը ցավակցական գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբոլոգում։
«Սարսափելի լուրեր ենք իմանում Իրանից, այդ թվում ՝ իմ սիրելի գործընկեր և ընկեր Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի ողբերգական մահվան մասին։ Իմ խորին ցավակցությունն եմ հայտնում Իրանի կառավարությանը, գործընկերներին և բարեկամ ժողովրդին: Կիսելով ձեր վիշտը ՝ մենք ձեզ ուժ ենք մաղթում այս մռայլ ժամանակներում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Մայիսի 19–ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիին ու մի քանի այլ պաշտոնյաների տեղափոխող ուղղաթիռը «կոշտ վայրէջք» է կատարել։ Նշվում էր մառախուղն ու վատ եղանակը։ Իրանի պատվիրակությունը վերադառնում էր Ադրբեջանի հետ սահմանին Արաքս գետի վրա հիդրոհանգույցների բացման արարողությունից հետո, որին մասնակցել է նաև Ադրբեջանի նախագահը։ Մյուս երկու ուղղաթիռները բարեհաջող տեղ են հասել։
Ուղղաթիռում են եղել նաև Թավրիզի իմամ Մոհամմադ Ալի ալ-Հաշեմը, Արևելյան Ադրբեջան նահանգի ղեկավար Մալեք Ռահմատին, ուղղաթիռի անձնակազմը և անվտանգության մեկ աշխատակից։ Բոլորը զոհվել են, հայտնում է Mehr գործակալությունը։ Իրանի նախագահի լիազորությունները, համաձայն ԻԻՀ Սահմանադրության, 2 ամսով փոխանցվում են առաջին տեղակալ Մոհամմադ Մոհբերին։ Հետո երկրում կանցկացվեն նոր ընտրություններ։

20 Май 2024 - 09:40 AMT
Глава МИД Армении выразил соболезнования в связи с гибелью президента и министра иностранных дел Ирана
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян выразил соболезнования в связи с гибелью президента Исламской Республики Иран Эбрахима Раиси и министра иностранных дел Хоссейна Амира Абдуллахияна в результате крушения вертолета.
«Узнав об ужасных новостях из Ирана, в том числе о трагической гибели моего дорогого коллеги и друга Хоссейна Амира Абдуллахиана, я выражаю свои глубокие соболезнования правительству Ирана, коллегам из Министерства иностранных дел и дружественному народу Ирана. Разделяя Вашу скорбь, мы желаем Вам сил в эти тяжелые времена», – написал Мирзоян в своем микроблоге в X.
19 мая вертолет президента Эбрахима Раиси разбился в иранской провинции Восточный Азербайджан. Президент вместе с министром иностранных дел Хосейном Амиром Абдоллахианом и другими официальными лицами возвращался с церемонии открытия водохранилища на границе между Ираном и Азербайджаном.