21 Մայիս 2024 - 07:25 AMT
Աշխատանքային այցով Վիեննայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Չեխիայի Հանրապետության ԱԳ նախարար Յան Լիպավսկիի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Հայաստանն էականորեն խորացնում է հարաբերությունները ԵՄ հետ, և դա վերաբերելի է բոլոր ուղղություններին
Անդրադառնալով ԵՄ հարթակում համագործակցությանը՝ երկուստեք կարևորվել է գործընկերության խորացումը թե’ ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման, թե’ անվտանգային հարցերում, մասնավորապես ՀՀ-ում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության գործունեության համատեքստում։ Մենք իրապես էականորեն խորացնում ենք հարաբերությունները ԵՄ հետ, և դա վերաբերելի է բոլոր ուղղություններին։ Անդամ պետությունների ամուր աջակցությունը մեր օրակարգի՝ առկա գործիքակազմի կիրառման միջոցով առաջ մղմանը խիստ կարևոր է, հատկապես ներկայիս աշխարհաքաղաքական զարգացումների պայմաններում»,- շեշտել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Չեխիայի միջև փոխգործակցության հարցերի լայն շրջանակի։ Երկկողմ համագործակցության համատեքստում գոհունակությամբ ընդգծվել է ակտիվ քաղաքական երկխոսությունն ու տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման փոխադարձ պատրաստակամությունը։
Հայաստանի և Չեխիայի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային թեմաների շուրջ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, մասնավորապես սահմանազատման գործընթացի համատեքստում նախարար Միրզոյանը շեշտել է 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրին հստակ հավատարմության առանցքային նշանակությունը, ինչն իրենց հերթին ընդգծել են մի շարք միջազգային գործընկերներ, այդ թվում՝ Եվրոպական միությունը։
Վկայակոչելով կայուն խաղաղության հաստատման պարագայում տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորությունները՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է՝ հայկական կողմը հանձնառու է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչմանը, այդ թվում՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը՝ հիմնվելով ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության հարգման, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների վրա։

21 Май 2024 - 10:13 AMT
20 мая министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Чехии Яном Липавски. Встреча состоялась в рамках рабочего визита Мирзояна в Вену, сообщает пресс-служба МИД РА.
Собеседники затронули широкий спектр вопросов сотрудничества между Арменией и Чехией.
В контексте двустороннего сотрудничества с удовлетворением был подчеркнут активный политический диалог и взаимная готовность расширять сотрудничество в различных сферах.
Говоря о сотрудничестве на платформе ЕС, было подчеркнуто углубление партнерства как в реализации демократических реформ, так и в вопросах безопасности, в частности, в контексте деятельности наблюдательной миссии ЕС в Армении.
«Мы действительно существенно углубляем отношения с ЕС, и это касается всех направлений. Сильная поддержка стран-членов в продвижении нашей повестки посредством использования существующих инструментов очень важна, особенно в условиях нынешних геополитических событий», – подчеркнул министр иностранных дел РА.
Министры иностранных дел Армении и Чехии также обменялись идеями по региональной тематике. В контексте процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в частности процесса делимитации границы, Мирзоян подчеркнул ключевое значение четкого соблюдения Алма-Атинской декларации 1991 года, что в свою очередь подчеркивалось рядом международных партнеров, в том числе Евросоюзом.
Касаясь возможностей развития регионального экономического сотрудничества в случае стабильного мира, Мирзоян подчеркнул, что армянская сторона привержена реализации разработанного правительством РА проекта «Перекресток мира», включая разблокирование транспортной инфраструктуры, на основе принципов суверенитета, уважения национальной юрисдикции, равенства и взаимности.