Այս տարի սփյուռքի ուսանողները Երեւանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի ճարտարապետության ֆակուլտետի ուսանողները վճարելու են այնքան, որքան եւ ՀՀ քաղաքացիները: Այս որոշումն ընդունվել եւ ներկայացվել է համալսարանին ՀՀ Սփյուռքի նախարարության կողմից այն բանից հետո, երբ սփյուռքի ուսանողներն իրենց դժգոհությունն արտահայտեցին կրթության համար վճարների վերաբերյալ: Ի սկզբանե այս որոշումը տարածվում էր միայն ԱՊՀ երկրների հայազգի ուսանողների վրա, բայց այժմ այն գործում է նաեւ հայկական սփյուռքի բոլոր ներկայացուցիչների համար:
«Ես ուզում եմ իմ շնորհակալությունը հայտնել ճարտարապետական ֆակուլտետին այս որոշման համար: Հուսով եմ, նմանատիպ որոշում կընդունվի ՀՀ այլ բուհերի համար»,- նշել է ՀՀ սփյուռքի հարցերով նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նշենք, որ նմանատիպ դիմում հղվել էր նաեւ Երեւանի պետական բժշկական համալսարանին, սակայն այն չէր բավարարվել:

В этом году студенты из диаспоры будут платить за учебу на архитектурном факультете Ереванского государственного архитектурно-строительного университета столько же, сколько и граждане РА. Данное решение было принято и представлено университету Министерством по вопросам диаспоры РА, после того как студенты из диаспоры выразили свое недовольство вопросами платы за учебу образования. Изначально данное решение распространялось только на студентов армянской национальности из стран СНГ, но теперь оно действует для всех представителей армянской диаспоры.
“Я хочу выразить свою благодарность архитектурному факультету за это решение. И надеюсь, аналогичное решение в скором времени будет принято и в отношении других ВУЗов РА”, – отметила министр по вопросам диаспоры РА Грануш Акопян.
Отметим, что аналогичная заявка была направлена и в Ереванский государственный медицинский университет, однако она удовлетворена не была.