«Զինադադարն այսօր այլ իմաստ է կրում, եթե նախկինում Ադրբեջանը, Ղարաբաղն ու միջազգային հանրությունը համաձայն էին զինադադարի, ապա այսօր բոլոր այդ երկրները փոխել են իրենց դիրքորոշումը եւ Հայաստանը հայտնվել է փակուղում»,-մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Կանայք հանուն խաղաղության» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Գայանե Մարտիրոսյանը: Նա նաեւ նշել է, որ կազմակերպությունը հայտ է ներկայացրել ՀՀ ԱԺ` առաջարկելով Խաղաղության օր հայտարարել մայիսի 12-ը, սակայն այդպես էլ պատասխան չի ստացել: «Մենք խնդրել էինք նրանց ցանկացած, դրական կամ բացասական պատասխան տալ մինչ այսօրվա մամլո ասուլիսը, սակայն անարդյունք»,-ընդգծել է Մարտիրոսյանը:
«Չնայած զինադադարի մասին համաձայնագրին եւ հարցը խաղաղ լուծելու մեր ղեկավարության խոստմանը, Ադրբեջանը մինչ օրս սպառնում է մեզ պատերազմով եւ դա անխուսափելիորեն մեզ փակուղի է տանում»,-հայտարարել է Գ.Մարտիրոսյանը` հավելելով, որ ՀՀ ղեկավարությունը չի կարողանում լուծել Հայաստանի առջեւ ծառացած խնդիրները` ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին: «Աշխարհը չի ընդունում Ղարաբաղը, եւ եթե Ղարաբաղի բնակիչներն ասում են, թե իրենք էլ են ուզում նորմալ պայմաններում ապրել, նրանց հետ ոչ ոք հաշվի չի նստում»,-հայտարարել է նա` նշելով այն փաստը, որ մայիսի 12-ը Հայաստանում չի ընկալվում որպես խաղաղության օր եւ դա վկայում է այն մասին, որ պաշտոնական Երեւանը չկարողացավ պահպանել իր նվաճումներն ու տարիներ շարունակ բաց էր թողնում երկրում իրավիճակը կայունացնելու շանսերը:
«Ինչ պայմանագիր էլ կնքի Հայաստանը, ամեն դեպքում նա պարտություն կկրի»,-ասել է Մարտիրոսյանը` ընդգծելով Հայաստանի անգործություը` օրինակ բերելով «տեղեկատվական պատերազմը». «Ադրբեջանական մամուլը գոնե ինչ-որ բան է անում, իսկ մենք ի՞նչ ենք անում: Մտեք ինտերնետ, ամբողջ աշխարհում ոչ մի հայկական կայք չի հակազդում ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններին»,-ասել է Մարտիրոսյանը` հավելելով, որ այդ անգործությունը պայմանավորված է կամ նրանով, որ իրենք ամեն ինչի հետ համաձայն են, կամ անտարբեր են, կան անօգնական:

“Перемирие несет сегодня другой смысл, если раньше Азербайджан, Карабах и международная общественность были согласны на перемирие, то сегодня все эти страны изменили свою позицию, и Армения оказалась в тупике”, – заявила на пресс-конференции представитель общественной организации “Женщины во имя мира” Гаяне Мартиросян. Она также отметила, что организация подала заявку в Национальное собрание РА с предложением признать 12 мая Днем мира, но так и не получила ответа. “Мы попросили их дать любой, положительный или отрицательный ответ до сегодняшней пресс-конференции, но безрезультатно”, – подчеркнула Мартиросян.
“Несмотря на соглашение о перемирии и обещание наших руководителей мирным путем решить вопрос, Азербайджан по сей день угрожает нам войной, и это неизбежно ведет нас к тупику”, – заявила Гаяне Мартиросян, добавив, что руководство Армении не может решить проблемы Армении как внешние, так и внутренние. “Мир не принимает Карабах, и если жители Карабаха говорят, что они тоже хотят жить в нормальных условиях, с ними никто не считается”, – заявила представитель организации, отметив, что тот факт, что 12 мая в Армении не воспринимается как День мира, говорит о том, что официальный Ереван не смог сохранить свои достижения и в течение многих лет упускал шансы хоть как-то стабилизировать ситуацию в стране.
“Какой бы договор Армения не подписала, в любом случае она потерпит поражение”, – отметила Мартиросян, подчеркнув бездействие Армении, приведя в пример “информационную войну”: “Азербайджанская пресса делает хоть что-то, а что делаем мы? Зайдите в Интернет, во всем мире не один армянский сайт не противостоит сообщениям азербайджанских СМИ”, – сказала Мартиросян, добавив, что это бездействие армянских СМИ обусловлено или тем, что они со всем согласны, или безразличием, или беспомощностью.