Մայիսի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Իրանի ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Ալի Բաղերի Քանիի հետ հեռախոսազրույցում ևս մեկ անգամ իր գործընկերոջը ցավակցություն է հայտնել ԻԻՀ նախագահի, արտաքին գործերի նախարարի և նրանց ուղեկցող անձանց զոհվելու կապակցությամբ և արտահայտել իր զորակցությունը:
Միրզոյանը և Քանին անդրադարձել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգին՝ շեշտելով մինչ այս ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման և ընթացիկ ծրագրերի շարունակականության ապահովման հարցում փոխադարձ պատրաստակամությունը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ երկու երկրների և ժողովուրդների միջև բարիդրացիական կապերը խորն են ու ամուր և կկրեն շարունակական բնույթ:
Իրանական կողմն իր հերթին ցավակցություն և զորակցություն է արտահայտել ՀՀ Տավուշի և Լոռու մարզերում հեղեղումների հետևանքով մարդկային զոհերի և վնասների առնչությամբ:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի և իրանցի մյուս պաշտոնյաների հոգեհանգստյան արարողությանը։

30 Май 2024 - 12:07 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 29 мая провел телефонный разговор с исполняющим обязанности министра иностранных дел Исламской Республики Иран Али Багери Кани. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Собеседники подчеркнули, что добрососедские связи между двумя странами и народами глубоки, крепки и будут носить продолжительный характер. Арарат Мирзоян и Али Багери Кани коснулись двусторонней и региональной повестки, подчеркнув обоюдную готовность к реализации достигнутых к настоящему времени договоренностей и обеспечению преемственности текущих программ.
Иранская сторона выразила соболезнования и поддержку в связи с человеческими жертвами и ущербом, причиненным наводнениями в Тавушской и Лорийской областях Армении.
Мирзоян еще раз выразил соболезнование своему коллеге в связи со смертью президента Ирана, министра иностранных дел и сопровождавших их лиц.