Չնայած նրան, որ գերմաներեն լեզուն հակասում է անդրկովկասյան տարածաշրջանում լեզվական չափորոշիչներին, երկու լեզուների միջեւ կապը պահպանվում է: 2009-ի մայիսի 14-ին եւ 15-ին տեղի կունենա միջազգային փորձագետների հանդիպում: Նպատակը` լեզվաբանների խրախուսումն է հետագա հետազոտությունների համար, ինչպես նաեւ գերմանագիտության զարգացումը եւ հայ լեզվաբանների միջազգային համագործակցությունը: Գիտաժողովի մասնակիցները կքննարկեն գերմաներենի դերը անդրկովկասյան տարածաշրջանում, ինչպես նաեւ լեզվաբանական տեսանկյունից քննարկվելու են միջմշակութային հաղորդակցության խնդիրներ:
Գիտաժողովի երկրորդ օրը քննարկման գլխավոր թեմա են դառնալու լեզվաբանական դիդակտիկայի խնդիրների հետ կապված հարցերը: Բացի հայ եւ գերմանացի զեկուցողներից, գիտաժողովին մասնակցելու են նաեւ հետազոտողներ Ադրբեջանից եւ Իրանից:
Գիտաժողովը ղեկավարելու է Երեւանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի պրոֆեսոր Մատիաս Ֆրիտցը, որը Գերմանիայի ակադեմիական փոխանակման ծառայության կողմից (DAAD) նշանակվել է Հայաստանում գործող երկարաժամկետ դասախոս:

12 Май 2009 - 15:32 AMT
Несмотря на то, что немецкий язык противоречит языковым стандартам Закавказского региона, связь между этими языками сохраняется. 14 и 15 мая 2009 года состоится встреча международных экспертов. Цель – поощрение лингвистов для дальнейших исследований, а также развития германистики и международного сотрудничества армянских лингвистов. Участники симпозиума обсудят роль немецкого языка в закавказском регионе, а также будут обсуждены вопросы межкультурной коммуникации с точки зрения лингвистики.
На второй день симпозиума главной темой обсуждения будут вопросы, связанные с проблемами лингвистической дидактики. Кроме немецких и армянских докладчиков в симпозиуме примут участие также исследователи из Азербайджана и Ирана.
Симпозиумом будет руководить профессор Ереванского Государственного Лингвистического университета имени Брюсова Матиас Фритц, который со стороны Германской службы академических обменов (DAAD) назначен долгосрочным лектором в Армении.