17 Հունիս 2024 - 09:27 AMT
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի լիամետրաժ ֆիլմերի ժյուրին կգլխավորի կրկնակի օսկարակիր Ալեքսանդր Փեյնը, հայտնում է փառատոնի լրատվական ծառայությունը։
Փեյնի հեղինակած 8 լիամետրաժ ֆիլմերն առաջադրվել են ընդհանուր թվով 24 Օսկարի, այդ թվում` 4 անգամ «Լավագույն ֆիլմ» և 3 անգամ «Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգերում։
Ժյուրիի մյուս անդամը Փիթեր Սքարլեթն է՝ ամերիկացի կինոգետ, ով երկար տարիներ եղել է Եվրոպայի ամենաճանաչված կինոարխիվի՝ Ֆրանսիական ֆիլմադարանի տնօրենը, «Թրայբեքա» հեղինակավոր կինոփառատոնի գործադիր տնօրենը և Սան Ֆրանցիսկոյի միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական ղեկավարը։
Ալեքսանդրիա Բոմբաքն ամերիկացի մրցանակակիր օպերատոր, մոնտաժող և ռեժիսոր է, ով հայտնի է թեժ գոտիներում ապրող մարդկանց ճակատագրերն ուսումնասիրող վավերագրական ֆիլմերով։
Ժյուրիի կազմում են նաև Գրիգոր Պըլտյանը լայնորեն ճանաչված է իբրև ժամանակակից արևմտահայ գրականության ամենակարևոր գրական գործիչներից, և Խայմե Մարտին Նոգերան՝ իսպանացի մշակութային մենեջեր, ով 1988-2011թթ․ ղեկավարել է Բենալմադենայի կարճամետրաժ ֆիլմերի և ալտերնատիվ կինոյի միջազգային փառատոնը և հիմնադրել Մարբելայի կինոփառատոնը։
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 7-14-ը։«Ոսկե ծիրան»-ն այս տարի առանձնահատուկ անդրադարձ կկատարի երկու մեծությունների՝ Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյաններին:

17 Июнь 2024 - 10:35 AMT
Стал известен состав жюри конкурса полнометражных фильмов XXI ереванского юбилейного международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
Так, председателем жюри является двукратный обладатель премии «Оскар» Александр Пейн. Его 8 полнометражных фильмов были номинированы на 24 премии «Оскар», в том числе 4 раза в номинациях «Лучший фильм» и 3 раза – «Лучший режиссер». В рамках кинофестиваля состоится ретроспективный показ пяти его фильмов.
В состав жюри входит Питер Скарлетт, американский киновед, который на протяжении многих лет был директором самого признанного в Европе Французского киноархива, исполнительным директором престижного кинофестиваля Tribeca и художественным руководителем Международного кинофестиваля Сан-Франциско.
Еще одним членом жюри является Александрия Бомбак, отмеченная наградами американский оператор, редактор и режиссер, известная своими документальными фильмами, исследующими тяжелое положение людей, живущих в горячих точках.
Другой член жюри – Григор Пельтян широко известен как один из важнейших деятелей современной западноармянской литературы, автор более 30 томов произведений, изданных в разных частях мира.
Хайме Мартин Ногера – испанский менеджер по культуре, руководивший в 1988–2011 годах Международным фестивалем короткометражных фильмов и альтернативного кино в Бенальмадене и основавший кинофестиваль в Марбелье.
В этом году кинофестиваль «Золотой абрикос» пройдет с 7 по 14 июля. Публике вновь будут представлены конкурсные фильмы из разных стран мира, а также фильмы самых престижных (Канны, Берлин и др.) кинофестивалей. В Армению приедут деятели мирового кинематографа, которые представят любителям кино свой опыт и искусство.