Ինչպես սկսել բիզնես և նպաստել երկրի տնտեսության զարգացմանը: Արցախցի Աննա Ծատրյանը «Մեկնարկի՛ր» կրթական ծրագրի մասնակից է դարձել՝ հաջողված ստարտափ ընկերությունների պատմությունները լսելու, ուրիշների փորձից դասեր քաղելու, սեփական արվեստանոցն ստեղծելու և հայկական ջնարակ արտադրելու վճռականությամբ: Տարիներ առաջ Արարատի մարզի Զորակ գյուղում կավագործություն սովորած Աննան չի պատկերացրել, որ կյանքի կտրուկ շրջադարձից ու տեղահանվելուց հետո իր առջև ստարտափ էկոհամակարգն ուսումնասիրելու դռներ կբացվեն: «Մեկնարկի՛ր» կրթական ծրագրի շնորհիվ ավելի վճռական է դարձել: Սկսել է մտածել, որ նախասիրությունը կարելի է բիզնես-նախագիծ դարձնել և իր էսքիզներով կրծքազարդերը ստեղծելիս օգտագործել սեփական արտադրության ջնարակ: Այդ հարցում նրան խրախուսել է նաև Զորակի կավագործության ուսուցիչը:
«Հաճախում էի կավագործության և արդեն որոշակի հմտություններ ունեի: Հետո սկսեցի մասնակցել նաև «Մեկնարկի՛ր» կրթական ծրագրին, որոշեցի այդ երկուսը համատեղել և սկսել իմ բիզնեսը: Գիտեի, որ լինելու են սեմինարներ արդեն հաջողած մասնագետների հետ: Ուզում էի ծանոթանալ նրանց փորձին, ստանալ խորհուրդներ, իմանալ, թե որտեղ են սխալվել, և ավելի արագ հասնել իմ նպատակին: Հարկավոր է սովորել ուրիշների սխալներից և դրանք օգտագործել նպատակների իրականացման ճանապարհին: Ես իմ կարգախոսն ունեմ. «Մեծ երազիր՝ փոքրից սկսիր»: Ինչ-որ բանի հասնելու համար ժամանակ և ցանկություն է պետք: Կրթական այս ծրագրին մասնակցելու ընթացքում հասկացել եմ, որ պետք է չվախենալ սխալվելուց և գնալ երազանքների իրականացման ճանապարհով: Եթե հաջողեմ, արվեստանոց կբացեմ և արտերկրից ներկրելու փոխարեն հայկական արտադրության ավելի մատչելի և գունեղ՝ ոչ սննդային ջնարակներ կպատրաստեմ», – ասել է Աննա Ծատրյանը:
«Մեկնարկի՛ր» ծրագիրն իրականացվում է երկու փուլով՝ «Հայկական օնլայն լրատվամիջոցների և լրագրողների ասոցիացիա» ՀԿ-ի և Մեդիամաքսի կողմից՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր գործընկերությամբ: Այն կարևոր հարթակ է ստարտափ ստեղծող երիտասարդների համար: Հաջողակ ընկերությունների փորձը և մենթորների հետ աշխատարաններին մասնակցությունը երիտասարդներին օգնում են գնահատել ծրագիր սկսելու հավանականությունը: Կրթական ծրագրի շրջանակներում նախատեսված է նաև մրցույթ: Աշխատարաններում մշակված և մրցույթի արդյունքում լավագույնը ճանաչված ստարտափ նախագծերը կարժանանան խրախուսական դրամական պարգևների:
Նշվում է, որ ծրագիրը հրաշալի հարթակ է երիտասարդների երևակայությունը, ստեղծագործելու ներուժն ու արդյունքի հասնելու ձգտումը զարգացնելու համար:

Как начать бизнес и суметь внести свой вклад в экономическое развитие страны? Анна из Арцаха стала участницей образовательной программы «Стартуй», где ей представилась возможность изучить истории успеха стартап-компаний, освоить опыт успешных предпринимателей и наметить план создания собственного небольшого производства керамической глазури. Анна училась гончарному делу несколько лет назад в селе Зорак Араратского марза, но в то время она и представить не могла, что вследствие жизненных обстоятельств и переселения, у нее появится шанс изучить также стартап-экосистемы. Анна утверждает, что благодаря образовательной программе «Стартуй» ее решимость продолжать заниматься любимым делом окрепла. Анна думает о том, чтобы разработать бизнес-проект и по своим эскизам начать создавать авторские броши с использованием глазури собственного производства. Учитель гончарного дела из села Зорак всячески поддерживает ее в этом.
«Я занималась гончарным делом и уже имела некоторые навыки. Затем я приняла участие в образовательной программе «Стартуй» и решила, что смогу начать свой собственный бизнес, занимаясь любимым делом. Я знала, что будут семинары с преуспевшими в своем деле предпринимателями. Мне было интересно узнать их опыт, получить советы, разобраться в их ошибках и быстрее достичь своей цели. Важно учиться на чужих ошибках и использовать этот опыт для достижения собственных целей. У меня есть свой девиз: «Мечтая о большом, начинать надо с малого». Для достижения успеха нужны время и настойчивость. Участвуя в этой образовательной программе, я поняла, что мне следует не бояться ошибок и что нужно идти за своей мечтой. Если мне это удастся, то я открою собственное производство цветной непищевой глазури: это позволит гончарным мастерским использовать глазурь армянского производства», − говорит Анна Цатрян.
Программа «Стартуй», осуществляемая в два этапа, реализуется Ассоциацией армянских интернет медиа и журналистов и Медиамакс при генеральном партнерстве Вива-МТС. Это важная платформа для молодых стартаперов. Опыт успешных компаний и участие в мастер-классах с наставниками помогают молодым людям оценить целесообразность запуска своих проектов. В рамках образовательной программы также проводится конкурс. Стартап-проекты, разработанные на мастер-классах и признанные лучшими по итогам конкурса, получают поощрительные денежные вознаграждения.
Программа является важной площадкой для развития творческого потенциала, целеустремленности и навыков предпринимательства среди молодых людей.