Աշխատանքային այցով Վիլնյուսում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Լիտվայի Սեյմի նախագահ Վիկտորիա Կմիլինտե-Նելսենի հետ հանդիպմանը քննարկել է երկու երկրների միջև գործընկերության հետագա խորացման, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցերի։
Արարատ Միրզոյանը և Լիտվայի Սեյմի նախագահն ու խորհրդարականանները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարների շուրջ՝ ինչպես ընթացիկ ծրագրերի հաջող կյանքի կոչման, այնպես էլ առկա գործիքակազմի կիրառման միջոցով նոր ուղղություններով էական աջաընթաց գրանցելու համատեքստում։ Կարևորելով մարդկանց միջև շփումների ընդլայնումը, հայ երիտասարդների ակտիվ ներգրավումը ԵՄ ծրագրերում՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրականացման արդյունքում գրանցված ձեռքբերումներին։ Միրզոյանն իր երախտիքն է հայտնել այդ ճանապարհին, ինչպես նաև Հայաստանի ինքիշխանությանն ու դիմակայունության ամրապնդմանը ցուցաբերվող աջակցության համար։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգային հարցերին՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության հասնելու Հայաստանի տեսլականն ու դրա կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը: Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ներկայիս պատկերն ու խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ քննարկումները։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Սեյմի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը և ԵԽԽՎ-ում պատվիրակության ղեկավարը։
Լիտվայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո Միրզոյանը հայտարարել էր, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնել Հայաստանի և Լիտվայի կապերը մի շարք ոլորտներում, ինչպես, օրինակ, տնտեսություն, բարձր տեխնոլոգիական Էներգետիկա, տուրիզմ, մշակույթ, կրթություն։ Արարատ Միրզոյանը և Լիտվայի ԱԳ նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել:

20 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился со спикером Сейма Литовской Республики Викторией Чмилите-Нильсен. Во встрече также участвовали председатель комитета Сейма по внешним отношениям и глава делегации ПАСЕ, сообщает МИД РА.
Обсуждались вопросы углубления сотрудничества между двумя странами и региональные вопросы.
«Я с теплотой вспоминаю свой предыдущий визит в Литву в статусе председателя Национального собрания РА. Нас объединяют как прочные связи и дружба, так и демократические ценности и часто возникающие вызовы для их продвижения», – подчеркнул глава МИД РА.
Собеседники коснулись достижений, зарегистрированных в результате реализации амбициозной программы демократических реформ в Армении. Министр Мирзоян выразил благодарность за содействие, оказываемое на этом пути.
Также был рассмотрен вопрос сотрудничества на многосторонних площадках.
Арарат Мирзоян, спикер Сейма Литвы и депутаты парламента обменялись идеями о перспективах углубления партнерства РА-ЕС, как в контексте успешной реализации текущих программ, так и значительного прогресса в новых направлениях за счет использования существующих инструментов. Подчеркнув расширение контактов между людьми, активное вовлечение армянской молодежи в программы ЕС, министр Мирзоян подчеркнул важность начала диалога с ЕС по вопросам либерализации визового режима.
Касаясь вопросов региональной безопасности, Арарат Мирзоян представил видение Армении достижения прочного мира на Южном Кавказе и шаги, предпринятые для его реализации. Министр Мирзоян представил текущую картину в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и обсуждения проекта мирного договора.