«Ոսկե ծիրան» 21–րդ կինոփառատոնի «Տարածաշրջանային համայնապատկեր» մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահն է հնդկական ծագման ամերիկացի ռեժիսոր Թարսեմ Սինգհը, ով հայ հանդիսատեսին գուցե առավել հայտնի է որպես Լեդի Գագայի փարաջանովյան գեղագիտությամբ ոգեշնչված «911» երգի տեսահոլովակի հեղինակ։
«Լեդի Գագայից բացի՝ Թարսեմի ռեժիսորական աչքով են տեսողական մարմին ստացել «R.E.M.»-ի «Losing My Religion» երգը, Վանեսա Պարադիի «Be My Baby»-ն, Լու Ռիդի «What’s Good»-ը և այլն, հայտնում է փառատոնի մամուլի ծառայությունը։
2000-ին մեծ էկրան է բարձրացել Թարսեմի կինոդեբյուտը՝ Ջենիֆեր Լոպեսի գլխավոր դերակատարությամբ կուլտային «Բջիջ» գիտաֆանտաստիկ թրիլերը, որը բազմաթիվ կինոքննադատներ գովել են հոլիվուդյան կինոյի համար անսովոր վառ պատկերային, սիմվոլիկ մտածողության համար։
«Բջիջից» ի վեր Սինգհը հեղինակել է ևս 5 լիամետրաժ ֆիլմ, որոնցից վերջինը՝ «Սիրելի Ջասի» դրաման, համաշխարհային պրեմիերա է ունեցել 2023-ին Տորոնտոյի միջազգային կինոփառատոնում՝ արժանանալով «Platform» մրցանակին, իսկ երևանյան պրեմիերա կունենա «Ոսկե ծիրան» 2024-ի օրերին։
Փառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 7-14-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր (Կաննի, Բեռլինի և այլն) կինոփառատոններից: «Ոսկե ծիրանն» այս տարի առանձնահատուկ անդրադարձ կկատարի երկու մեծությունների՝ Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյաններին:

Председателем жюри конкурсной программы «Региональная панорама» 21-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос» стал Тарсем Сингх, американский режиссер индийского происхождения, пожалуй, наиболее известный армянскому зрителю как автор вдохновленного эстетикой Параджанова клипа на песню «911» Леди Гаги. Об этом сообщает пресс-служба кинофестиваля «Золотой абрикос».
Помимо Леди Гаги, Тарсем Сингх является режиссером клипов на песни Losing My Religion группы R.E.M., Be My Baby Ванессы Паради, What's Good Лу Рида и т.д.
В 2000 году на большой экран вышел кинодебют Тарсема – культовый научно-фантастический триллер «Клетка» с Дженнифер Лопес в главной роли, получивший высокую оценку многих кинокритиков за необычайно яркое визуальное и символическое мышление.
После этого Сингх стал автором еще 5 художественных фильмов, последняя из которых, драма «Дорогая Джасси», мировая премьера которой состоялась в 2023 году на Международном кинофестивале в Торонто, получив премию «Платформа». Ереванская премьера фильма состоится в рамках кинофестиваля «Золотой абрикос».
В этом году фестиваль пройдет 7-14 июля. Международный кинофестиваль вновь представит публике конкурсные фильмы из разных стран мира, а также фильмы самых престижных (Канны, Берлин и др.) кинофестивалей. В Армению прибудут деятели мирового кинематографа, которые представят любителям кино свой опыт и искусство.
В этом году кинофестиваль «Золотой абрикос» уделит особое внимание 100-летию Шарля Азнавура и Сергея Параджанова.