Պաշտոնական այցով Լատվիայում գտնվող ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Լատվիայի ԱԳ նախարար Բայբա Բրաժեի հետ հանդիպմանն ընդգծել է, որ ՀՀ առաջնահերթություններից է ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը՝ հայտնելով, որ այդ հարցում Հայաստանն ակնկալում է նաև Լատվիայի օգնությունը:
Խոսելով Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այդ ծրագիրը նախատեսում է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների զարգացում՝ հիմնված ինքնիշխանության, փոխադարձության եւ իրավահավասարության սկզբունքների վրա:
Անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրին՝ Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատել է ՀՀ-ի հավատարմությունն Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչման սկզբունքին:
Բարձր գնահատելով Հայաստանում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելության դերը՝ Ալեն Սիմոնյանը նաև իր երախտագիտությունն է հայտնել Լատվիայի կառավարությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայ փախստականներին աջակցելու նպատակով տրամադրված մարդասիրական օգնության համար:
Քննարկվել են նաև Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հայրենադարձությանը վերաբերող հարցեր:
ԱԺ–ում լսումներ են անցել ԵՄ-ին անդամակցության հայտ ներկայացնելու հարցը հանրաքվեի դնելու վերաբերյալ։ Լսումները նախաձեռնել էր արտախորհրդարանական 4 ուժ` «Հանուն հանրապետության» կուսակցությունը, «Հայաստանի եվրոպական կուսակցությունը», Հանրապետություն» կուսակցությունը, «Ազատ քաղաքացի» ՀԿ–ն, որոնք միավորվել են «ժողովրդավարական ուժերի հարթակում»։

В рамках официального визита в Латвийскую Республику спикер парламента Армении Ален Симонян встретился с министром иностранных дел Латвии Байбой Браже. Об этом сообщает пресс-служба НС РА.
Симонян подчеркнул, что одним из приоритетов РА является начало диалога по либерализации виз с ЕС, заметив, что в этом вопросе Армения рассчитывает также на помощь Латвийской Республики.
Коснувшись инициированного правительством Армении проекта «Перекресток мира», председатель НС отметил, что программа предусматривает развитие региональных коммуникаций на основе принципов суверенитета, взаимности и равенства. Затронув мирный договор между Арменией и Азербайджаном, Симонян подтвердил приверженность РА принципу взаимного признания территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации.
Высоко оценив роль размещенной в Армении наблюдательной миссии ЕС, Симонян также выразил признательность правительству Латвии за гуманитарную помощь, предоставленную для содействия армянским беженцам Нагорного Карабаха.