«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանը Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ շարժումը չի դադարեցվի. հիմա վերադասավորումների փուլն է։
«Այս պայքարը չընդհատվող պայքար է և հաղթանակ ունեցող պայքար է։ Մենք այսօր պայքարում ենք չարիքի դեմ, դժբախտություն, մահ բերողի դեմ։ Մենք չենք նահանջելու, քանի որ նահանջել նշանակում է մահ մեր երկրին, մենք այլընտրանք չունենք։ Հիմա վերադասավորումների փուլում ենք, և շարժման առաջիկա գործողությունները ցույց կտան, թե ի վերջո ինչի է հանգելու շարժումը»,– հայտարարել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սրբազանը վստահ է` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա և կհեռանա։ Նա նշել է, որ Ներքին հանդի բնակիչները պատիվ ունեցող մարդիկ են, ու եթե ներկա պայմաններում նրանք մնացել են գյուղում, ապա դա ուժի և արժանապատվության նշան է։
Բագրատ սրբազանը կոչ է արել նրանց անձնական դարձնել իր սկսած պայքարը ու հուսախաբություն, կասկած չունենալ հաղթանակի հարցում։
Ադրբեջանական ԶՈւ-ն Ներքին Հանդի շրջանում առաջին անգամ առաջ է եկել 2021 թվականի մարտին։ 2022թ. սեպտեմբերյան հարձակման ժամանակ վերահսկողության տակ են վերցրել գյուղի խմելու ջրի աղբյուրը և գերեզմանոցը: Ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանն այդ շրջանում վերահսկողության տակ է վերցրել Հայաստանի մոտ 20 քկմ տարածք։

Протестное движение «Тавуш во имя Родины» не будет приостановлено. Об этом заявил в Сюнике на встрече с жителями села Неркин Ханд лидер движения, архиепископ Баграт Галстанян.
«Сейчас идет этап перестановки, и ближайшие действия движения покажут, к чему в итоге оно придет. В любом случае Никол Пашинян должен уйти и уйдет, заявил он, отметив, что «и не такие уходили», – заявил он, пишет Sputnik Армения.
Галстанян убежден, что отступление равносильно смерти. По его словам, в ходе вчерашнего визита в Мегри к нему подходили жители города и призывали не отступать.
Он также заявил, что жители Неркин Ханда – это люди чести. Если они в нынешних условиях остались в селе, то это признак силы и достоинства. Как известно, азербайджанские ВС в ходе продвижения в 2021-2022 гг вплотную подошли к селу.
Протесты в Армении начались после того, как стало известно о достигнутой 19 апреля договоренности между Ереваном и Баку начать делимитацию границы с Тавуша. 9 мая архиепископ Баграт Галстанян, возглавивший шествие из Тавуша в Ереван, призвал премьер-министра подать в отставку.