Վերջերս Լոռու մարզի Ալավերդու համայնքի մի քանի դպրոցներ դիմել են «World Vision» կազմակերպության տեղի բաժանմունքին, խնդրելով աջակցել դպրոցական գրադարաններն անհրաժեշտ գրականությամբ համալրելու գործում: «World Vision»-ին միացել է Երեւանի Ավ.Իսահակյանի անվան գրադարանը եւ Հայաստանի գրողների միությունը: Բարեգործական ակցիան մեկնարկում է մայիսի 13-ին եւ կտեւի մինչեւ հունիսի 8-ը:
Գրքերի ցուցակը բաղկացած է հայ եւ օտարերկրյա դասականների շուրջ 100 անուն գրքերից, որոնց ստեղծագործությունների հիման վրա է կազմված ուսումնական ծրագիրը: Երեք շաբաթվա ընթացքում ակցիայի կազմակերպիչները մտադիր են դիմել Հայաստանի բոլոր գրադարանների եւ հրատարակչություններին անհրաժեշտ քանակի գրքեր հավաքելու համար:
«Հուսով եմ, որ այս ակցիան հաջողությամբ կպսակվի եւ սկիզբ կդնի բոլոր մարզերի գրադարանների համալրմանը»,-ասել է Իվ.Իսահակյանի անվան գրադարանի տնօրենը:-Առաջին հերթին մենք պետք է բոլոր պայմանները ստեղծենք ընթերցանության համար, հետո պահանջենք, որ երիտասարդները գիրք կարդան»:
Ակցիայի շրջանակներում մայիսի 20-ին Իսահակյանի անվան գրադարանում գրական-երաժշտական երեկո կանցնի, որին կմասնակցեն հայ մտավորականության ներկայացուցիչներ եւ հրատարակիչներ: Երեկոյի նպատակն է հետաքրքրել հրատարակիչներին այս ակցիայով եւ նպաստել գրականության նոր հրատարակությունների իրականացմանը:
Ակցիայի ընթացքում մինչ հունիսի 8-ը բոլոր ցանկացողները կարող են մասնակցել գրքերի բարեգործական հավաքին, որոնք «World Vision» կազմակերպության օգնությամբ կստանան Լոռու գրադարանները:

13 Май 2009 - 17:16 AMT
Недавно несколько школ из общины Алаверды Лорийской области Армении обратились в местное отделение организации «World Vision» с просьбой о содействии в деле пополнения школьных библиотек необходимой литературой. Для помощи библиотекам Лорийской области к «World Vision» присоединились ереванская библиотека им. Аветика Исаакяна и Союз писателей Армении. Благотворительная акция стартовала сегодня, 13 мая, и продлится до 8 июня.
Список книг, в которых остро нуждаются библиотеки Лори, состоит более чем из ста наименований книг армянских и зарубежных литературных классиков, на произведениях которых основана школьная учебная программа. В течение трех недель организаторы акции планируют обратиться к библиотекам и издательским домам по всей Армении для сбора необходимого количества книг.
«В книгах, которые необходимо собрать для библиотек Лори, нуждаются и другие библиотеки Армении. Надеюсь, данная акция будет иметь успех и положит начало проведению подобных акций в помощь восполнения материалами библиотек регионов по всей Армении», – сказала директор ереванской библиотеки им. Исаакяна Асмик Карапетян, – «В первую очередь мы должны создать все условия для чтения, и после требовать у молодежи любви к книге».
В рамках акции 20 мая в библиотеке им. Аветика Исаакяна пройдет литературно-музыкальный вечер, на который будут приглашены издатели и представители армянской интеллигенции. Цель вечера – заинтересовать издателей данной акцией и способствовать повторному изданию литературы, на которой основана школьная программа.
В рамках акции до 8 июня все желающие могут принять участие в благотворительном сборе книг, которые с помощью организации «World Vision» будут направлены в библиотеки Лори.