10 Հուլիս 2024 - 08:07 AMT
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը հուլիսի 9-ին ընդունած բանաձևում դատապարտել է 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի ռազմական ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղ, երկրամասի հայ բնակչության էթնիկ զտումը, հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացումը, ինչպես նաև իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի անկախությանը և ինքնիշխանությանը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի ընդունած «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ» բանաձևում մասնավորապես ասվում է․
«Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի՝ 2023–ի սեպտեմբերի 19-ի հարձակումը, ավելի քան 100,000 հայերի բռնի տեղահանումը և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության շարունակական խախտումները՝ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը կոչ է անում.
Հարգել Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունն իր սահմաններում;
Խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական ռազմական ներխուժումը և Ադրբեջանի 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի հարձակումը, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումը և հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացումը;
Աներկբա աջակցություն է հայտնում Հայաստանի անկախությանը և ինքնիշխանությանը;
Աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա, ինչպես նաև՝ 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանների սահմանազատմանը, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը՝ հիմնված ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա և այս համատեքստում՝ Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը»։

10 Июль 2024 - 12:36 AMT
Учитывая нападение Азербайджана на Нагорный Карабах 19 сентября 2023 года, насильственное перемещение более 100 000 армян и продолжающиеся нарушения Азербайджаном территориальной целостности Армении, Парламентская ассамблея Франкофонии приняла резолюцию «О территориальной целостности армян Нагорного Карабаха и Республики Армения». Об этом на своей странице в Facebook написал депутат от парламентской фракции «Гражданский договор» Арман Егоян.
Парламентская ассамблея Франкофонии
«Призывает уважать суверенитет и территориальную целостность Армении в ее границах;
Решительно осуждает азербайджанское военное вторжение и нападение Азербайджана 19 сентября 2023 года, этническую чистку армянского населения Нагорного Карабаха и уничтожение армянского культурного и религиозного наследия;
Выражает непоколебимую поддержку независимости и суверенитету Армении;
Поддерживает нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном на основе взаимного признания территориальной целостности, а также демаркацию границ на основе Алма-Атинской декларации от 1991 года, разблокировку региональных коммуникаций на основе принципов суверенитета, национальной юрисдикции, равенства и взаимности и, в этом контексте, инициативе правительства Армении «Перекресток мира»», – отметил депутат.