«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի և ARARAT հայկական կոնյակի բազմամյա համագործակցության այս տարվա էջը լրացրել է փառատոնի միջոցառումների ցանկը՝ առաջնաբեմ բերելով կինոաշխարհի այն հերոսներին, որոնց աչքն ու կարծիքը, քննող միտքն ու անտեսանելին վերծանելու տաղանդն այն ուղեցույցն է, որով հարաբերվում ենք կինոյի հետ։ ARARAT-ի և «Ոսկե ծիրան» փառատոնի ստեղծագործական թիմերի նախաձեռնությամբ «Ոսկե ծիրան» 21-րդ կինոփառատոնն ազդարարվել է կինոն քննող լրագրողներին պատվելու հատուկ երեկույթով։
Հուլիսի 10-ին Գրանդ Հոթել Երևանում կայացած ARARAT կոկտեյլային ընդունելության ժամանակ «Ոսկե ծիրան» փառատոնի և Երևանի կոնյակի գործարանի կողմից հատուկ մրցանակներ են հանձնվել «Պան Մեդիա» ընկերությանը՝ Pan.am կայքի Cinepan նախագծի սյունակագիր Արման Գասպարյանին՝ «կինոյի նկատմամբ անկեղծ սիրով վարակելու և ընդգրկուն շրջահայացքի» համար և «Կինոաշխարհ» էլեկտրոնային պարբերականի հիմնադիր Ռուզաննա Բագրատունյանին՝ «Տարիներ ի վեր կինոլրագրությունն աննկուն պահելու» համար։
«Կինոն դիտելը դեռ գործի կեսն է, ամենն ավելի է ամբողջանում, երբ կինոյի մասին նաև խոսում են։ Այսօրվա մեր շնորհակալությունը ուղղում ենք այն մարդկանց, որոնք այդ խոսքը հասցնում են տեղ», – ասում է Երևանի միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը։
«Կարծիքների արտահայտման թվացյալ բազմազանությունը մեր օրերում առավել քան երբևէ ընդգծեց մասնագիտական վերլուծությունների կարիքը, որոնց պակասը հաճախ բերում է արհեստածին խոսույթների ձևավորմանն ու տարածմանը։ Դարեր ի վեր արվեստի գործերի գրագետ իմաստավորումը հյուսել է արվեստի պատմությունը։
Կինոյի պարագայում մասնագիտական կարծիքն է, որ առավելապես վիզուալ այս արվեստը մենք կարողանում ենք ոչ միայն դիտել, այլև ընթերցել։ Մասնագիտական կարծիքն է, որ դարձնում է կինոն թե՛ հուզական, թե՛բանական վայելք։ Անչափ ուրախ ենք, որ «Ոսկե ծիրան» փառատոնի մեր գործընկերները ողջունեցին գաղափարը և կազմակերպեցին այս երեկոն, որն ARARAT կոնյակի ուղեկցությամբ հյուրերի և մրցանակակիրների համար կդառնա ևս մեկ բարի հուշ», – նշեl 1 Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։

Новая страница в многолетнем сотрудничестве между армянским коньяком ARARAT и фестивалем «Золотой абрикос» дополнила серию мероприятий фестиваля, пригласив на первый план тех героев кино мира, чья пытливая мысль и талант видеть невидимое становятся компасом, который ведет нас к достойному кино. По инициативе креативных команд ARARAT и кинофестиваля 21-ый «Золотой абрикос» ознаменовался специальным вечером благодарности журналистам, пишущим о кино.
Так, 10 июля в Гранд Отеле Ереван в рамках коктейльного приема были вручены специальные призы, учрежденные Ереванским коньячным заводом и кинофестивалем «Золотой абрикос». Приз за «искреннюю любовь к кино и широкий взгляд» получил колумнист проекта Cinepan сайта PanARMENIAN.Net Арман Гаспарян, приз за «сохранение и приверженность киножурналистике» получила учредитель электронного издания «Киномир» Рузанна Багратунян.
«Просмотр – это лишь начало диалога с кино, который формируется во многом благодаря разговорам, благодаря «слову» о кино. Сегодня мы выражаем благодарность тем людям, которые доводят это «слово» до аудитории»,- отмечает художественный директор «Золотого абрикоса»Карен Аветисян.
«Существующее многообразие площадок для выражения мнений сегодня как никогда подчеркивает необходимость в профессиональном анализе, недостаток которых приводит к формированию и распространению искусственного дискурса.
На протяжении веков грамотное осмысление объектов искусства само по себе становилось частью культурной парадигмы. В плане наиболее визуального из искусств, в плане кино зачастую именно благодаря профессиональному взгляду мы можем не только смотреть, но читать кино. Благодаря профессиональному взгляду кино становится как эмоциональным, так и интеллектуальным наслаждением. Мы бесконечно рады, что наши коллеги из «Золотого абрикоса» поддержали идею. Надеюсь, этот вечер в сопровождении коньяков ARARAT для призеров и всех присутствующих станет еще одним теплым воспоминанием», – отметила менеджер по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.