17 Հուլիս 2024 - 06:44 AMT
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ–ում, ներկայացնելով ՄԱԿ կայուն զարգացման օրակարգի և նպատակների ու թիրախների իրականացման առաջընթացն ամփոփող ՀՀ երրորդ կամավոր ազգային զեկույցը, ասել է, որ Հայաստանը շարունակաբար ջանքեր է գործադրում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման ուղղությամբ։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը կշարունակի իր ջանքերը կառուցվածքային սահմանափակումները և խոցելիությունը հաղթահարելու ուղղությամբ։
«Հայաստանն անկեղծորեն ներգրավվել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի կնքման գործընթացում՝ հիմնվելով միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքի և 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա պետական սահմանի սահմանազատման վրա։ Գործընթացը ներառում է նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում՝ հիմնված երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության, ինչպես նաև հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների նկատմամբ լիարժեք հարգանքի վրա։
Այս պատկերացմամբ Հայաստանը նախաձեռնել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։ Այս ծրագիրը նպատակ ունի զարգացնել հաղորդակցությունը Հայաստանի և հարևան երկրների միջև՝ այդպիսով տարածաշրջանի հարաբերությունների ամբողջ տրամաբանությունը հակամարտությունից փոխակերպելով դեպի փոխադարձ շահավետ համագործակցություն։
Հայաստանը շարունակաբար ջանքեր է գործադրում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և սահմանների բացման ուղղությամբ, ինչը հաջողության հասնելու պարագայում հասկանալիորեն դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի վրա:
Եզրափակելով՝ կցանկանայի ընդգծել, որ հիմնվելով երրորդ կամավոր զեկույցի արդյունքների վրա՝ Հայաստանը կշարունակի իր ջանքերը կառուցվածքային սահմանափակումները և խոցելիությունը հաղթահարելու ուղղությամբ: Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, գենդերային հավասարության առաջմղումը և ամենախոցելի խմբերին հատուկ ուշադրությունը կլինեն մեր ապագա գործողությունների հենասյունը՝ կայուն զարգացման նպատակների իրագործման և 2030 թվականից հետո գործողությունների նախապատրաստման համար»։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ապրիլի 23–ին, անդրադառնալով հայ–թուրքական հարաբերություններին, ասել էր, թե հնարավորության դռները հավերժ չեն կարող բաց մնալ, իրատեսական հողի վրա նոր ճանապարհային քարտեզ ձեավորելու ժամանակն է։
«Տարածաշրջանում արդեն նոր կարգ է ստեղծվում։ Անհիմն անգիրները մի անկյունում թողնելու ժամանակը եկել ե անցնում է։ Ժամանակի իրողություններով գործելը, իրականության հետ կապ չունեցող հորինված պատմական պատմվածքներով գործելուց միշտ ավելի լավ է։ Այս պահին Փաշինյանը ես դա հասկանում է»,–ասել է նա։

17 Июль 2024 - 10:00 AMT
Глава МИД РА в ООН: Армения постоянно предпринимает усилия по полной нормализации отношений с Турцией
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 15 июля в Нью-Йорке представил 3-й Добровольный национальный обзор Армении (ДНО), в котором подытожен прогресс в реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, включая ее цели и задачи.
Он заявил, что правительство Армении последовательно прилагает усилия по достижению мира как дома, так и в регионе.
«Мы твердо верим, что устойчивое развитие может быть достигнуто только на прочной основе сильных демократических институтов, защиты основных прав человека, справедливости, мира в обществе и в регионе.
Демократическая устойчивость также сыграла важную роль в обеспечении сильной общественной поддержки инициатив правительства по достижению мира в регионе.
Это подводит меня к последнему, но, по сути, самому важному начинанию нашей страны за последние годы — достижению долгосрочного мира и стабильности в нашем регионе.
Армения искренне заинтересована в заключении соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений с Азербайджаном, основанного на принципах взаимного признания территориальной целостности друг друга и делимитации государственной границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, а также разблокирования региональной транспортной инфраструктуры, основанного на полном уважении суверенитета и юрисдикции стран, а также принципов равенства и взаимности», – заявил Мирзоян.
По его словам, понимая это, Армения инициировала проект «Перекресток мира».
«Этот проект направлен на развитие связей между Арменией и соседними странами, трансформируя тем самым всю парадигму отношений в регионе от конфронтации к взаимовыгодному сотрудничеству.
Армения также постоянно предпринимает значительные усилия по полной нормализации отношений, установлению дипломатических отношений и открытию границ с Турцией, что в случае успеха, по понятным причинам, окажет огромное положительное влияние на регион.
В заключение я хотел бы подчеркнуть, что на основе уроков, извлеченных из 3-го ДНО, Армения продолжит свои усилия по преодолению структурных ограничений и уязвимостей. Продвижение демократии, прав человека, верховенства закона, гендерного равенства и особого внимания к наиболее уязвимым слоям населения послужат основой для наших будущих действий по достижению ЦУР и подготовке к действиям на период после 2030 года», – отметил министр.
После выступления министра Мирзояна делегаты стран, представляющих широкий географический охват, дали свои оценки и задали вопросы по различным аспектам реализации ЦУР. В список стран вошли Германия, Греция, Индия, Литва, Мексика, Ливан и Узбекистан, а также представители гражданского общества.