22 Հուլիս 2024 - 11:02 AMT
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը, անդրադառնալով վերջին օրերին ադրբեջանական կողմից տարածվող ապատեղեկատվությանը, հայտարարել է, որ ՀՀ կառավարությունը վերահաստատում է հրադադարի խախտման հետաքննության համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու իր առաջարկությունը։
Նշվում է նաև, որ ՀՀ կառավարությունը վերահաստատում է հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին։
«Վերջին օրերին Ադրբեջանի պաշտոնական աղբյուրները վերսկսել են Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին ՀՀ Զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին հրապարակումները: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքել է այդ տեղեկատվությունը: Չնայած դրան, ադրբեջանական աղբյուրները շարունակում են նմանատիպ հրապարակումները՝ համեմելով աշխարհաքաղաքական բնույթի շեշտադրումներով:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը վերահաստատում է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու իր առաջարկությունը: Վերահաստատում ենք ՀՀ կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին՝ արդեն իսկ ձեռքբերված հրապարակային պայմանավորվածությունների շրջանակներում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, մեկնաբանելով ադրբեջանական կողմի տարածած այն պատաեղեկատվությունը, թե իբր հայկական կողմը կրակ է բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, հայտարարել է, թե «սադրանքները Հայաստանին լավ բան չեն խոստանում»։ Նա հավելել է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ–ն «լիակատար առավելություն ունի ՀՀ hետ սահմանի ամբողջ երկայնքով»
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն հերքել էր ադրբեջանական կողմի հերթական ապատեղեկատվությունը և հայտարարել, որ Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե հուլիսի 20-ին ժամը 22։10-ին ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։

22 Июль 2024 - 12:30 AMT
Ереван ответил Баку и подтвердил предложение о создании механизма совместного расследования нарушений режима прекращения огня на границе
Армения подтверждает предложение о создании совместного механизма расследования случаев нарушений режима прекращения огня на границе с Азербайджаном. Об этом распространил аппарат премьер-министра РА.
«В последние дни официальные источники Азербайджана возобновили публикации о нарушении режима прекращения огня Вооруженными силами Республики Армения на государственной границе Армения-Азербайджан.Министерство обороны Республики Армения опровергло эту информацию. Несмотря на это, азербайджанские источники продолжают распространять подобные публикации, приправляя их геополитическими акцентами», – говорится в сообщении.
Отмечается, что аппарат премьер-министра Республики Армения подтверждает свое предложение о создании совместного механизма Армения-Азербайджан по расследованию случаев нарушений режима прекращения огня и/или информации о них.
«Мы подтверждаем приверженность правительства Республики Армения мирной повестке в рамках уже достигнутых публичных договоренностей», – говорится в сообщении.