23 Հուլիս 2024 - 06:59 AMT
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԹ ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտում (IISS) փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կլոր-սեղան քննարկման ժամանակ ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների օրակարգը, ձեռքբերումները, արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները և դրանց կյանքի կոչման ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության հիմնական ուղղությունները։
Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակն ու հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ վերջին զարգացումները: Միրզոյանն ընդգծել է տարածաշրջանում կայունության ու հարատև խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականը և դրա կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է սեղմ ժամկետներում խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել Միացյալ Թագավորության հետ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և նախորդ տարվա նոյեմբերին մեկնարկած ռազմավարական երկխոսությանը համահունչ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին։ ԵՄ հետ խորացող գործընկերության համատեքստում Միրզոյանը վկայակոչել է նույն օրը ԵՄ խորհրդի կողմից ընդունված որոշումները՝ Հայաստանին Եվրոպական խաղաղության գործիքի ներքո աջակցության տրամադրման և վիզայի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ դրանք համահունչ են ձևավորված արժեքահեն գործընկերությանը և ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումներին։
Ընդգծելով տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման հարցում կայուն խաղաղության ապահովման նշանակությունը՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից առաջարկված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և միջազգային գործընկերների արձագանքը»:
Ադրբեջանը Հայաստանին հրավիրել է Բաքվում նոյեմբերին կայանալիք COP 29 կլիմայական գագաթնաժողովին։ Այդ մասին հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։ Նա նաև տեղեկացրել էր, որ նամակ է հղել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարին։ Ավելի վաղ Հաջիևը հայտարարել էր, որ Երևանը և Բաքուն խաղաղության համաձայնագրի հիմնարար սկզբունքների շուրջ կարող են համաձայնության գալ մինչև նոյեմբեր` Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովը:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 22 июля принял участие в круглом столе в Лондоне в Международном институте стратегических исследований (IISS) Великобритании с участием представителей экспертных кругов. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Отмечается, что министр иностранных дел Республики Армения подробно представил текущую ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе и последние события в направлении регулирования отношений с соседями. Мирзоян подчеркнул видение Республики Армения и шаги, предпринятые для его реализации в деле установления стабильности и прочного мира в регионе.
В контексте процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном Арарат Мирзоян подчеркнул важность заключения мирного договора в короткие сроки.
По сообщению МИД РА, подчеркнув важность обеспечения стабильного мира в экономическом развитии региона, руководитель внешнеполитического ведомства РА представил предложенный правительством РА проект «Перекресток мира» и ответ международных партнеров.
Мирзоян представил повестку осуществляемых правительством РА реформ, достижения, внешнеполитические приоритеты и основные направления сотрудничества с международными партнерами для их реализации.
Отмечается, что речь шла о политическом диалоге на высоком уровне с Великобританией и перспективах развития сотрудничества в рамках стратегического диалога, начатого в ноябре прошлого года. В контексте углубления партнерства с Европейским Союзом министр Мирзоян коснулся принятых в тот же день решений Совета ЕС относительно оказания поддержки Армении в рамках Европейского мирного инструмента и начала диалога по либерализации визового режима, подчеркнув что они соответствуют сформировавшемуся ценностному партнерству и европейским устремлениям граждан Армении.