2009թ-ի մայիսի 17-ին ժամը «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում մի շարք միջազգային ու հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ եւ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի Գլոբալ հիմնադրամի աջակցությամբ տեղի կունենա ՁԻԱՀ-ի զոհերի հիշատակին նվիրված 26-րդ միջազգային մոմավառության արարողությունը:
Հիշատակի մոմավառության արարողության ժամանակ տեղի է ունենալու դասական երաժշտության համերգ` լարային քառյակի կատարմամբ:
Միջոցառման կազմակերպիչներն են ՁԻԱՀ-ի Կանխարգելման Հանրապետական Կենտրոնը, «Վորլդ Վիժն Հայաստան» ՄԲԿ-ն, «Իրական Աշխարհ, Իրական Մարդիկ» ՀԿ-ն, «ՁԻԱՀ-ի Հայկական Ազգային Հիմնադրամ» ՀԿ-ն – «Դրական Մարդկանց Ազգային Ցանց» ՀԿ-ն:
Յուրաքանչյուր տարի` մայիսի 3-րդ կիրակի օրը, ՁԻԱՀ-ի զոհերի հիշատակին նվիրված մոմավառության արարողություն է տեղի ունենում 85 երկրներում: Այս տարի Հայաստանում միջոցառումն անցկացվում է «Միասին կարող ենք հաղթահարել» կարգախոսի ներքո:
ՁԻԱՀ-ի զոհերի հիշատակին նվիրված առաջին միջազգային մոմավառության արարողությունը տեղի է ունեցել 1983թ.:

14 Май 2009 - 13:56 AMT
17-го мая в концертном зале имени Арно Бабаджаняна, по инициативе ряда международных и общественных организаций и при содействии Глобального фонда по борьбе с ВИЧ-инфекцией, туберкулезом и малярией, состоится 26 международная церемония зажжения свечей, посвященная памяти жертв СПИДа.
Церемония будет сопровождаться выступлением Струнного квартета.
Организаторами мероприятия являются “Республиканский центр по предотвращению СПИДа”, международная благотворительная организация “World Vision”, общественные организации “Реальный мир, реальные люди”, “Армянский национальный фонд СПИДа”, ”Национальная сеть позитивных людей”.
Подобная церемония проводится ежегодно в третье воскресение мая в более чем 85 стран. В этом году в Армении она проводится под лозунгом “Вместе мы можем победить”.