30 Հուլիս 2024 - 12:45 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Կիպրոսի նախագահը ընդգծել են երկրների միջև գործընկերության ընդլայնման կարևորությունը
Նիկոսիա աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 29-ին հանդիպում է ունեցել Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ։ Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների միջև բարձր մակարդակում քաղաքական երկխոսության օրակարգի և տարածաշրջանային հարցերի։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Կիպրոսի նախագահն ընդգծել են երկու երկրների միջև գործընկերության ընդլայնման, օրակարգը նոր ուղղություններով հարստացնելու և շոշափելի արդյունքների շարունակականությունն ապահովելու հարցում Երևանում ու Նիկոսիայում ռեզիդենտ դեսպանություններ բացելու վերաբերյալ երկուստեք կայացված որոշման կարևորությունը։ Արարատ Միրզոյանը նշել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, մասնավորապես տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության խթանման ուղղությամբ նոր նախաձեռնություններ կյանքի կոչելու պատրաստակամությունը։
Ընդգծվել է ներկայիս բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններում երկու երկրների սերտ համագործակցության նշանակությունը՝ թե՛ երկկողմ ձևաչափով, թե՛ բազմակողմ հարթակներում։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Եվրոպական միության հետ Հայաստանի համապարփակ գործընկերության հետագա խորացման ուղղությամբ համատեղ ջանքերին։
Տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ ՀՀ մոտեցումները, այդ թվում՝ տարածքային ամբողջականության ճանաչմամբ խաղաղության պայմանագրի կնքման, 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման շարունակականության ապահովման վերաբերյալ։ Անդրադարձ է կատարվել առավել լայն տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչման կարևորությանը և այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության հարցերի։
Միրզոյանը առանձնազրույց է ունեցել Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսի հետ: Հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով, դրա արդյունքով երկու նախարարը հանդես են եղել մամուլի համար հայտարարություններով:
Իր խոսքում Միրզոյանը շեշտել է այցի առանձնահատուկ նշանակությունը, քանի որ առաջին անգամ է Հայաստանի ԱԳ նախարարը մասնակցում և ելույթով հանդես գալիղ Կիպրոսի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների տարեկան համաժողովին։

В рамках рабочего визита в Никосию министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 29 июля встретился с президентом Кипра Никосом Христодулидисом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
На встрече обсуждалась повестка политического диалога между двумя странами на высоком уровне и региональные вопросы.
Была также отмечена совместная работа по дальнейшему углублению всестороннего партнерства Армении с Европейским Союзом.
Министр иностранных дел Армении и президент Кипра подчеркнули важность взаимно согласованного решения об открытии постоянных посольств в Ереване и Никосии с точки зрения расширения партнерства между двумя странами, обогащения повестки дня новыми направлениями и обеспечения преемственности сотрудничества. Арарат Мирзоян отметил готовность реализовать новые инициативы в сферах, представляющих взаимный интерес, в частности, в направлении развития экономики, высоких технологий и туризма.
Была подчеркнута важность тесного сотрудничества двух стран в нынешних сложных геополитических условиях как в двустороннем формате, так и на многосторонних площадках.
В контексте региональных событий министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян представил подходы РА к процессу нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, включая подписание мирного договора с признанием территориальной целостности на основании Алма-Атинской декларации 1991 года и о непрерывности процесса делимитации. Была отмечена важность реализации проекта «Перекресток мира», имеющего более широкое региональное значение, и вопросы сотрудничества с международными партнерами в этом направлении.