ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ուղերձ է հղել Սինջարում եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության 10-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Նա նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն իր միջազգային հնարավորությունների շրջանակում շարունակելու է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ բացառելու մարդկության դեմ ուղղված նման ոճրագործությունների կրկնությունը:
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք եզդի ժողովրդի նկատմամբ Սինջարում իրականացված ցեղասպանության 10-րդ տարելիցը, երբ 21-րդ դարում բոլորիս աչքի առաջ զոհ գնացին հազարավոր եզդիներ, իսկ տասնյակ հազարավորներն էլ դարձան փախստականներ:
Հայաստանը տարիներ շարունակ միջազգային տարբեր ատյաններում բարձրաձայնել է եզդիների նկատմամբ իրականացված հանցանքների մասին, 2018 թվականին ընդունել է ԱԺ հայտարարություն, իսկ այս տարի էլ Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի կողմից «ՀՀ տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում կատարված փոփոխությամբ օգոստոսի 3-ը Հայաստանում նշվում է որպես 2014 թվականի Սինջարի եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
Իմ զորակցությունն եմ հայտնում Հայաստանի ու աշխարհի եզդիներին և վստահեցնում, որ Հայաստանի Հանրապետությունն իր միջազգային հնարավորությունների շրջանակում շարունակելու է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ բացառելու մարդկության դեմ ուղղված նման ոճրագործությունների կրկնությունը»,–ասվում է ուղերձում։
2014 թվականին «Իսլամական պետության» խմբավորման զինյալները, գրավելով Հյուսիսային Իրաքի եզդիներով բնակեցված տարածքները, խաղաղ բնակչության զանգվածային սպանություններ են կատարել, տասնյակ հազարավոր մարդիկ դարձել են փախստական։ Ցեղասպանությունը դրսևորվել է եզդիների արտաքսման, նրանց զանգվածային սպանությունների, եզդի կանանց առևանգման մեջ։ Եզդիների դեմ ԻՊ-ի գործողությունները հայտնի են դարձել որպես «հարկադիր շրջանառության արշավ»։ Շուրջ 50 հազար եզդի փախստական է դարձել, ևս մի քանի հազարը զոհվել է։

3 Август 2024 - 11:36 AMT
Спикер НС РА почтил память жертв геноцида езидов: Армения продолжит усилия для предотвращения таких преступлений
Армения продолжит усилия для предотвращения таких преступлений против человечества, как геноцид езидского народа в 2014 году. Об этом заявил спикер армянского парламента Ален Симонян по случаю Дня памяти жертв геноцида езидов иракского Синджара.
«Выражаю свою поддержку езидскому народу Армении и всего мира и заверяю, что Республика Армения в рамках своих международных возможностей продолжит прилагать все усилия для предотвращения повторения таких преступлений против человечества», – говорится в послании.
Симонян напомнил, что в августе 2014 года «тысячи езидов в XXI веке, на глазах у всех нас стали жертвами, а десятки тысяч стали беженцами».
Он отметил, что на протяжении многих лет Ереван поднимал вопрос о преступлениях против езидов на различных международных форумах, в 2018 году признала их как геноцид.
В 2014 году боевики ИГ в ходе наступления в северном Ираке захватили город Синджар в северном регионе Ирака, после чего стали проводить массовые казни живущих там езидов. По разным данным, от 50 до 60 тысяч езидов были вынуждены бежать в горы Шенга, были убиты несколько тысяч езидов, а 2700 человек по-прежнему считаются пропавшими без вести.