ՀՀ դպրոցականները 3 բրոնզե մեդալ են նվաճել Աստղագիտության և աստղաֆիզիկայի միջազգային 17-րդ օլիմպիադայում, որն անցկացվել է օգոստոսի 17-27-ը Բրազիլիայի Ռիո դե Ժանյերո քաղաքում:
Օլիմպիադային մասնակցել է 53 երկրի 232 աշակերտ. յուրաքանչյուր երկրից կարող էր մասնակցել առավելագույնը 5 դպրոցական։
Օլիմպիադայում Հայաստանի թիմը ներկայացրել է Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 4 մասնակից՝ 12-րդ դասարանի աշակերտ Արսեն Աղայանը և 11-րդ դասարանի սաներ Նարեկ Գալստյանը, Գոռ Հասրաթյանն ու Էմիլ Մուշեղյանը։ Բրոնզե մեդալների են արժանացել Արսեն Աղայանը, Գոռ Հասրաթյանն ու Էմիլ Մուշեղյանը, իսկ Նարեկ Գալստյանը՝ գովասանագրի, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Օլիմպիադան անցկացվել է 4 փուլով՝ տեսական, դիտողական, տվյալների վերլուծության և պլանետարիումի։
Հայաստանի թիմը ղեկավարել են Հրանտ Թոփչյանը (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) և Կարեն Բաղդասարյան (ԵՊՀ)։
2023 թ. Աստղագիտության և աստղաֆիզիկայի միջազգային 16-րդ օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Լեհաստանում, Հայաստանի թիմն արժանացել էր 1 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալների։

27 Август 2024 - 10:41 AMT
Школьники Республики Армения завоевали 3 бронзовые медали на 17-й Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике, которая прошла 17-27 августа в Рио-де-Жанейро, Бразилия.Об этом сообщает пресс-служба Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
В олимпиаде приняли участие 232 студента из 53 стран. Участвовать могли максимум по 5 школьников от каждой страны. Сборную Армении на Олимпиаде представляли 4 участника специальной физико-математической школы А.Шагиняна: ученик 12-го класса Арсен Агаян и ученики 11-го класса Нарек Галстян, Гор Асратян и Эмиль Мушегян.
Арсен Агаян, Гор Асратян и Эмиль Мушегян были награждены бронзовыми медалями, а Нарек Галстян – почетной грамотой. Олимпиада проходила в 4 этапа: теоретический, наблюдательный, анализ данных и планетариум.