Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում պահվող գերիներին և պատանդներին։ Նա նշել է, որ այդ հարցն իրեն շատ է մտահոգում և ամենօրյա աշխատանք է տարվում նրանց ազատելու ուղղությամբ, որը, գուցե, չի երևում, ինչն այդ աշխատանքի առանձնահատկություններից է։
Լրագրողը հարցրել է, թե ինչից է վարչապետը վախենում կամ զգուշանում, որ չի բարձրաձայնում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և մյուս հայ գերիների վերադարձի անհրաժեշտության հարցը՝ դարձնելով այն միջազգային օրակարգի մաս։
Փաշինյանը հիշեցրել է 2023–ի դեկտեմբերին 32 գերեվարված անձանց վերադարձի մասին՝ նշելով, որ դրանից առաջ էլ ասվել է, որ կատարվում է ամենօրյա աշխատանք:
Նա նաև ասել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև եռակողմ հայտարարության կետերից մեկը վերաբերում է գերիների վերադարձին։
Նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարության 8–րդ կետով արձանագրված է՝ տեղի է ունենում ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում:
«Եթե եռակողմ հայտարարություններն են հիմքը, պետք է գնանք, սկսենք առաջին հոդվածից կարդալ, տեսնել, թե ով ինչ աշխատանք պետք է իրականացներ ու չի իրականացրել»,–ասել է Փաշինյանը:

Правительство Армении ежедневно работает над возвращением армянских пленных, заложников и других задержанных лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане. Об этом заявил на пресс-конференции 31 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что одно из важнейших положений трехсторонней декларации между Арменией, Россией и Азербайджаном касается возвращения пленных, заложников и других удерживаемых лиц. И он сожалеет, что российские партнеры, говоря о трехстороннем заявлении Армении, России и Азербайджана, обходят стороной вопрос пленных, заложников и других удерживаемых лиц.
«Если трехсторонние декларации являются основой, и мы хотим ценить трехсторонние декларации, нам следует пойти и начать читать с первой статьи, посмотреть, кто какую работу должен был сделать, но не сделал. Нас очень беспокоит вопрос пленных, заложников и других удерживаемых лиц. Мы ведем ежедневную работу в этом направлении. Я понимаю, что эта работа невидима, но в этом и особенность этой работы», – сказал Пашинян.
Премьер напомнил о возвращении 32 пленных в конце 2023 года, подчеркнув, что он и до этого отмечал, что ведется повседневная работа.
Пашинян отметил, что люди иногда отчаиваются, у них создается впечатление, что на самом деле ничего не происходит, но реальность не такова.