9 Սեպտեմբեր 2024 - 10:37 AMT
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր կնքվելիք խաղաղության պայմանագրում գերիների հարցը ներառված չէ։ Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Գերիների հետ կապված բանակցությունները և խոսակցություններն ընդգրկված են բոլոր ֆորմատներում։ Այս հարցը խաղաղության պայմանագրում ներառված չէ»,– նշել է նա, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա հիշեցրել է, որ գերիների հարցը ներառված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, որով Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը պարտավորվել են լուծել գերիների և պատանդների վերադարձի խնդիրը։ ՀՀ ԱԺ նախագահի համար այս համատեքստում կարևոր է հասկանալ, թե արդյոք Ռուսաստանը և Ադրբեջանը չեն պատրաստվում հետ վերցնել իրենց ստորագրությունները նոյեմբերյան փաստաթղթից:
Այն հարցին, թե հնարավոր է արդյոք, որ գերիների հարցը որպես նախապայման դիտարկվի COP29-ին Հայաստանի մասնակցության համար, Սիմոնյանը պատասխանել է՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանը չէ այդ համաժողովի հրավիրող կողմը։ Նա ընդգծել է, որ դա ՄԱԿ–ի միջոցառում է, բայց միևնույն է` պետք է հասկանալ՝ արդյոք Հայաստանի մասնակցությունը տեղին է, թե ոչ։

9 Сентябрь 2024 - 12:46 AMT
Спикер парламента РА: Вопрос армянских пленных не включен в проект мирного договора между Ереваном и Баку
По вопросу возвращения армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане, ведутся переговоры и разговоры во всех форматах. Об этом на брифинге с журналистами заявил спикер Национального собрания РА Ален Симонян.
«Переговоры и разговоры относительно пленных ведутся во всех форматах. Мы ведем эти разговоры во всех возможных местах», – сказал Симонян.
По его словам, этот вопрос не включен в проект мирного договора между Арменией и Азербайджаном, но он включен в трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, где говорится, что Россия и Азербайджан обязуются вернуть пленных и других удерживаемых лиц.
«Россия и Азербайджан на данном этапе не выполняют свои обязательства. Означает ли это, что Россия и Азербайджан собираются отозвать свои подписи под заявлением от 9 ноября», – заключил Симонян.