Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, եվրոպական կենսակերպի հարցերով հանձնակատար Մարգարիտիս Սխինասը և Մհեր Գրիգորյանը, ազդարարելով ԵՄ մուտքի արտոնագրերի (վիզաների) ազատականացման շուրջ բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը, հանդես են եկել հայտարարություններով։
Սխինասն իր խոսքում ասել է, որ հնարավորինս շուտ ավարտին հասցնելով այս գործընթացը հայ ժողովրդին կօգնեն տեսնել, որ ճանապարհը դեպի Եվրոպական միություն զուտ նկրտում չէ, այլ մի բան է, որ իրենք արդեն կարող են զգալ, և որից իրենք արդեն կարող են օգուտ քաղել:
Նա նաև շեշտել է նաև, որ այս գործընթացում չկա ավտոմատիզմ, այս գործընթացը պահանջկոտ է լինելու՝ պահանջելու է զգալի աստիճանի հանձնառություն Հայաստանի կառավարությունից՝ ԵՄ աջակցությամբ հանդերձ:
«Շատ կարևոր, պատմական օր է, և ես շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ, տարբեր նախարարությունների փոխնախարարներ մեզ ուղեկցում են այս կարևոր օրվա ընթացքում: Վիզաների ազատականացման երկխոսությունը մեկնարկելու այսօրվա քայլը պետք չէ դիտարկել որպես մեկուսի նախաձեռնություն. սա պետք է դիտարկել Եվրոպական միության Հայաստանի նկատմամբ հանձնառու վերաբերմունքի հերթական դրսևորումը:
Բայց այսօրվա մեջ գործողությունը պատմական առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը պրակտիկայում կնշանակի, որ երբ իրագործման այս փուլն ավարտվի, Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները կկարողանան ազատորեն ճանապարհորդել Եվրոպական միություն կարճատև այցերի համար, ինչը բազմաթիվ շոշափելի առավելություններ կընձեռի կրթության, բիզնեսի, զբոսաշրջության համար, ուսուցումների, վերապատրաստումների, ընկերներին և բարեկամներին հանդիպելու, ինչպես նաև սիրո համար:
Նպատակն է հնարավորինս շուտ հասնել վերջնակետին, բայց այս գործընթացում չկա ավտոմատիզմ, այս գործընթացը պահանջկոտ է լինելու: Այս գործընթացը պահանջելու զգալի աստիճանի հանձնառություն Հայաստանի կառավարությունից՝ մեր աջակցությամբ հանդերձ:
Վստահ եմ, սակայն, որ, հաշվի առնելով Հայաստանի իշխանությունների տպավորիչ ձեռքբերումները և սրան հասնելու վճռականությունը, մենք արագ ենք առաջ շարժվելու:
Այսօր մեկնարկեցինք այս գործընթացը քաղաքական մակարդակում, տեխնիկական մակարդակում հիմա մեր թիմերն աշխատում են իրար հետ շատ կոնկրետ, որոշակի հարցերի ուղղությամբ, որոնք անհրաժեշտ է լուծել, մասնավորապես՝ ճանապարհորդական փաստաթղթերի անվտանգությունը, սահմանների, միգրացիայի և ապաստանի կառավարումը, հասարակական կարգի և անվտանգության խնդիրները, մասնավորապես՝ պայքարն ընդդեմ կազմակերպված հանցավորության ու կոռուպցիայի և իհարկե հիմնարար իրավունքների խնդիրները՝ կապված տեղաշարժի ազատության հետ:
Սա պահանջկոտ գործ է, պահանջկոտ խնդիր է, բայց իրագործելի, լուծելի է, ամբողջովին լուծելի խնդիր է: Եվ ես համոզված եմ, որ հնարավորինս շուտ ավարտին հասցնելով այս գործընթացը մենք հայ ժողովրդին կօգնենք տեսնել, որ ճանապարհը դեպի Եվրոպական միություն զուտ նկրտում չէ, այլ մի բան է, որ իրենք արդեն կարող են զգալ, և որից իրենք արդեն կարող են օգուտ քաղել»,–ասել է ԵՄ ներկայացուցիչը։
Երևանում ՀՀ և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից հայտարարվել է մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը։ Այս գործընթացի նպատակն է աջակցել Հայաստանին՝ սահմանելու առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ դեպի ԵՄ երկրներ կարճաժամկետ այցերի համար՝ արդյունավետ կառավարվող շարժունակության և անվտանգության անհրաժեշտ պայմանների ապահովմամբ

Можно быстро продвинуться в процессе либерализации виз Армения-ЕС, принимая во внимание впечатляющие достижения правительства Армении в плане обязательств и решимости их достичь. Об этом сказал вице-председатель Европейской комиссии Маргаритис Схинас во время совместного заявления с вице-премьером Армении Мгером Григоряном, назвав историческим старт диалога по либерализации виз Армения-ЕС.
«Цель — как можно скорее достичь конечной точки, но в этом процессе нет автоматизации. Этот процесс будет трудным, он потребует значительной степени приверженности со стороны правительства Армении, а также нашей поддержки. Однако я уверен, что, учитывая впечатляющие достижения властей Армении и решимость добиться этого, мы быстро продвинемся вперед. Сегодня мы начали этот процесс на политическом уровне, а на техническом уровне наши команды вместе работают над очень конкретными вопросами, которые необходимо решить», – отметил вице-председатель ЕК, пишет «Арменпресс».
Он уточнил, что эти работы включают безопасность проездных документов, вопросы основных прав, связанные со свободой передвижения, границами, миграцией и управлением убежищем, вопросы общественного порядка и безопасности, включая борьбу с преступностью и коррупцией.
«Это очень важный, исторический день, и я очень рад, что в этот важный день нас сопровождают депутаты парламента Армении, заместители министров. Мы очень рады, что Армения выступает якорем стабильности и здравомыслия в очень неспокойном регионе. Качество и глубина отношений между Европейским союзом и Арменией доказывают, что эта страна привержена идеям мира и стабильности в регионе.
Сегодняшний шаг по запуску диалога по либерализации визового режима не нужно рассматривать как изолированную инициативу: его следует рассматривать как еще одно проявление приверженности отношений Евросоюза к Армении», – сказал Схинас, подчеркнув важность официального старта диалога по либерализации визового режима.
Он подчеркнул, что после завершения переговорного этапа все граждане Армении смогут свободно ездить в Евросоюз с краткосрочными визитами, что, по мнению Схинаса, даст множество ощутимых преимуществ для образования, бизнеса, туризма, обучения, встреч с друзьями и родственниками.
Коснувшись других сфер сотрудничества, Схинас напомнил, что в сфере экономики и инвестиций совместно с американскими друзьями был объявлен новый план о поддержке резистентности и роста Армении на сумму 270 млн евро в дополнение к 600 млн евро, которые уже инвестированы в Армению. Вице-председатель Еврокомиссии расценил миссию гражданских наблюдателей в Армении как существенное свидетельство поддержки ЕС.
«Сейчас мы очень рады, что впервые в истории Армения может получить поддержку своих вооруженных сил в рамках Инструмента мира. Все это доказывает, что эта страна осуществила впечатляющие демократические реформы, которые укрепили устойчивость страны в последние годы. Большинство из них являются частью нашего всеобъемлющего соглашения о партнерстве», – добавил он.