ՀՀ դպրոցականները բրոնզե մեդալ են նվաճել արհեստական բանականության (ԱԲ) առաջին միջազգային օլիմպիադայում, որն անցկացվել է սեպտեմբերի 8-12-ն Սաուդյան Արաբիայի Ռիադ քաղաքում:
Օլիմպիադային մասնակցել է 25 երկրի 90 աշակերտ. յուրաքանչյուր երկիր կարող էր ներկայացնել առավելագույնը 4 աշակերտ։
Օլիմպիադային Հայաստանի թիմը ներկայացրել են Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Էդուարդ Արզումանյանն ու 10-րդ դասարանի աշակերտ Սևակ Եգորյանը, ԵՊՀ «ՍԹԵՄ» ավագ դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտ Հովհաննես Բաղրամյանը և Գյումրու «Ֆոտոն» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտ Գևորգ Գրիգորյանը։ ՀՀ թիմից բրոնզե մեդալի է արժանացել «Ֆոտոն» վարժարանի սան Գևորգ Գրիգորյանը, իսկ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի սաներ Էդուարդ Արզումանյանը ու Սևակ Եգորյանը՝ գովասանագրերի։
Օլիմպիադան անցկացվել է 2 փուլով՝ տեսական և գործնական։
Հայաստանի թիմը ղեկավարել են Արթուր Ավագյանը (ԵՊՀ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կրթական և հետազոտական կենտրոնի գործադիր տնօրեն) և Մհեր Երզնկյանը («Բույմիե» ընկերության արհեստական բանականության ինժեներ)։
2023-2024 ուսումնական տարում այլ միջազգային օլիմպիադաների է մասնակցել հանրապետության 12 կրթօջախի 105 աշակերտ, որոնք արժանացել են 6 ոսկե, 17 արծաթե և 35 բրոնզե մեդալների: 2022-2023 ուսումնական տարում միջազգային օլիմպիադաներից մասնակցել է 8 կրթօջախի 69 աշակերտ, որոնք արժանացել են 8 ոսկե, 9 արծաթե և 26 բրոնզե մեդալների։

13 Сентябрь 2024 - 09:52 AMT
Армянские школьники завоевали одну бронзовую медаль на первой Международной олимпиаде по искусственному интеллекту (ИИ), которая прошла 8-12 сентября в Эр-Рияде, Саудовская Аравия. Об этом сообщает пресс-служба министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
В олимпиаде приняли участие 90 школьников из 25 стран. Каждую страну могли представлять максимум 4 школьника.
Сборную Армении представляли учащийся 11-го класса Эдуард Арзуманян и ученик 10-го класса Севак Егорян из физико-математической специальной школы имени А.Шагиняна, ученик 10-го класса средней школы STEM ЕГУ Ованес Баграмян и ученик 12-го класса гюмрийского колледжа «Фотон» Геворг Григорян.
В команде Армении бронзовую медаль завоевал учащийся школы «Фотон» Геворг Григорян, а почетные грамоты получили ученики специальной физической школы имени А.Шагиняна Эдуард Арзуманян и Севак Егорян.
Олимпиада проводилась в 2 этапа – теоретический и практический.
Армянскую команду возглавляли Артур Авагян (исполнительный директор Учебно-исследовательского центра информационных технологий ЕГУ) и Мгер Ерзнкян (инженер по искусственному интеллекту компании Buymie)