16 Սեպտեմբեր 2024 - 06:32 AMT
Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ պաշտոնական Փարիզը շարունակելու է պաշտպանության բնագավառում Երևանի հետ գործակցությունը։
«Հայաստանը պետք է կարողանա պաշտպանել իր տարածքը, ամբողջականությունը և բնակչությունը։ Երկու երկրի պաշտպանական համագործակցությունն ուղղված չէ տարածաշրջանում իրավիճակի սրմանը, նման մտադրություններ ոչ ոք չունի»,– նշել է Սեժուրնեն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեի գլխավորած պատվիրակության այցը սեպտեմբերի 15-ին մեկնարկել էր Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցով։ Սեժուրնեն ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, որից հետո հյուրերը անմար կրակի մոտ մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Սեժուրնեն եղել է նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում։

Франция продолжит сотрудничество с Арменией также в сфере обороны. Об этом заявил министр Европы и иностранных дел Франции Стефан Сежурне в ходе совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном.
«Армения должна смочь защитить свою территорию, целостность и население. Оборонное сотрудничество двух стран не направлено на обострение ситуации в регионе», – отметил Сежурне.
Договор о сотрудничестве в оборонной сфере между Арменией и Францией был подписан еще осенью 2023 года, после чего Армения получила первую партию оружия оборонительного назначения, а в июне текущего года был подписан договор о приобретении гаубицы CAESAR.