Բաքվի բանտում հարցաքննության ժամանակ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին հարցեր են ուղղել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին ասուլիսի ժամանակ Վարդանյանի հասցեին հնչեցված հայտարարության կապակցությամբ, հայտնում Ռուբեն Վարդանյանի գրասենյակ
Ընտանիքի հետ հեռախոսազանգի ժամանակ, ստանալով հաստատում, որ նման հայտարարություն իսկապես հնչել է, Ռուբեն Վարդանյանը խնդրել է հանրության համար բաց ձևաչափով փոխանցել իր հետևյալ խոսքը․
«Առաջին հերթին՝ յուրաքանչյուր մարդ ուրիշի գործողությունների մասին դատում է՝ ելնելով իր կյանքի մոդելներից և սկզբունքներից:
Երկրորդը՝ եթե վարչապետն ինձ ինչ-ինչ հարցեր ուներ, նա հնարավորություն ուներ դրանք ինձ ուղղելու 2022 թվականի նոյեմբերին մեր վերջին հանդիպման ժամանակ, երբ ես նաև պետնախարարի պաշտոնն էի զբաղեցնում: Ամեն դեպքում, ես անգամ հիմա եմ պատրաստ, իմ ներկայիս հնարավորությունների իրավիճակում, պատասխանել նրա ցանկացած հարցի:
Երրորդը՝ ցանկանում եմ վարչապետին հիշեցնել, որ 2018թ. գարնանը, երբ մենք առաջին անգամ գործընկերներով, չորս հոգով հանդիպեցինք նրա հետ, ես անկեղծորեն նրան երեք կետ ներկայացրեցի, որոնք պահպանել եմ ու շարունակելու եմ պահպանել.
-Մենք գործընկերներով չենք ցանկանում և չենք միջամտի Հայաստանի քաղաքականությանը:
-Մենք զբաղվում ենք բարեգործությամբ՝ անկախ Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ վերաբերմունքից, քանի որ մենք դա անում ենք ժողովրդի համար: Ինձ համար մարդկանց օգնելը մնում է կարևոր հարց և կարևոր մարդասիրական առաքելություն:
-Միակ բանը, որ կարող է փոխել իմ այդ մոտեցումը, Արցախի ճակատագիրն է։
Վարդանյանը նշել է, որ 2020 թվականի պատերազմն ու Արցախի նկատմամբ շարունակվող սպառնալիքն իր համար շրջադարձային եղան, ինչի մասին նա բազմիցս բաց ու հետևողականորեն հայտարարել է:
«Այդ ժամանակից ի վեր իմ բոլոր գործողությունները թելադրված էին Արցախի և նրա ժողովրդի ճակատագրի նկատմամբ մտահոգությամբ: Հիմա մեր ժողովուրդն ապրում է իր պատմության ամենաբարդ ու ծանր շրջափուլերից մեկը, բայց ես շարունակում եմ հավատալ, որ չնայած դժվարություններին ու տարաձայնություններին, մենք կկարողանանք հաղթահարել այս փուլը ևս ու կառուցել խաղաղ ու լուսավոր ապագա»,–ասել է նա։ հայտնում Ռուբեն Վարդանյանի գրասենյակ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին ադրբեջանական գերությունից վերադարձնելու հարցին, ասել է, որ այդ պարագայում կան շատ կարևոր հարցեր՝ ինչպե՞ս ստացվեց, որ Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվեց ՌԴ քաղաքացիությունից, ո՞վ նրան գործուղեց ՀՀ, ԼՂ, հետո ասաց՝ լավ չենք ճանաչում։

20 Сентябрь 2024 - 09:01 AMT
Рубен Варданян ответил Пашиняну: Каждый думает о действиях другого, исходя из моделей и принципов своей жизни
Во время допроса в бакинской тюрьме бывшему госминистру Арцаха Рубену Варданяну задали вопросы в связи с комментарием премьер-министра Армении, сделанным в его адрес. Об этом сообщает офис Варданяна.
Получив в разговоре с семьей подтверждение информации о заявлении, Рубен Варданян попросил поделиться своей позицией в открытом для общественности формате.
На пресс-конференции в начале сентября Пашинян фактически переложил ответственность за судьбу Варданяна на Россию. «Как получилось, что Рубен Варданян отказался от российского гражданства, кто посоветовал ему пойти на этот шаг, кто его отправил или командировал в Республику Армения, в Нагорный Карабах, с какой целью, на каких условиях, какие обещания были даны?» — спросил армянский премьер.
«Во-первых, каждый человек думает о действиях другого человека, исходя из моделей и принципов своей жизни.
Во-вторых, если у премьер-министра были какие-то вопросы ко мне, у него была возможность задать их во время нашей последней встречи в ноябре 2022 года, когда я еще был госминистром Арцаха. Тем не менее, я и сейчас готов в рамках своих возможностей ответить на любые его вопросы.
В-третьих, хочу напомнить премьеру, что весной 2018 года, когда мы с партнерами впервые встретились и нас было четверо, я ему честно огласил три пункта, которых всегда придерживался и буду придерживаться:
-Мы с партнерами не хотим и не будем вмешиваться в политику Армении.
-Мы занимаемся благотворительностью вне зависимости от отношений с властями Армении, ибо мы это делали и делаем для народа. Для меня помощь людям остается главной задачей и гуманитарной миссией.
-Единственное, что может изменить мой подход — это судьба Арцаха.
События 2020 года и сохраняющиеся угрозы в отношении Арцаха стали для меня поворотным моментом, о чем я всегда заявлял открыто и последовательно. Начиная с этого времени, все мои действия продиктованы заботой о судьбе Арцаха и его народа.
Сейчас наш народ переживает один из самых сложных и тяжелых этапов своей истории. Несмотря на все трудности и разногласия, я верю, что мы сумеем преодолеть этот период и построить мирное и светлое будущее», – заявил Варданян.