21 Սեպտեմբեր 2024 - 08:32 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ անկախության 33-րդ տարեդարձի առթիվ՝ նշելով, որ ամեն օր Անկախության հանրաքվե է, և մեզնից յուրաքանչյուրն իր ընտրությունն անում է ամեն օր։
Նա նաև նշել է, որ կարևոր է ոչ մի րոպե, ոչ մի վայրկյան տեսադաշտից բաց չթողնել առանցքային նպատակը՝ Անկախությունը, պետականությունը։
«Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, սեպտեմբերի 21-ը Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրն է, և այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության 33-րդ տարեդարձը:
1991 թվականի այս օրը Հայաստանում տեղի ունեցավ Անկախության հանրաքվե, որի ընթացքում քաղաքացիներն ընտրական տեղամասեր էին գնում՝ պատասխանելու քվեաթերթիկի վրա գրված հետևյալ հարցին. «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ, ժողովրդավարական պետություն ԽՍՀՄ կազմից դուրս»:
Այն ժամանակ ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների 95 տոկոսը «Այո» պատասխանեց հարցին, և Հայաստանի Հանրապետությունը դարձավ անկախ պետություն:
Այդ օրվանից մեր երկիրն անցել է բազում փորձությունների միջով՝ պատերազմներ, հազարավոր զոհեր, շրջափակում, տնտեսական և քաղաքական ճգնաժամեր, արտագաղթ, որոնց հետևանքով մենք ավելի առարկայորեն հասկացանք, որ 1991-ին հանրաքվեի դրված հարցը պատասխանի կարիք ունի ամեն օր, և այդ հարցին մենք պետք է պատասխանենք ոչ միայն ընտրական տեղամասում քվեաթերթիկի վրա նշում անելով, այլև մեր վարքով, բարքով ու գործունեությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության գործունեության առանցքն ու նպատակը 1991 թվականի հանրաքվեի դրված հարցին ամեն օր գործնականորեն «Այո» պատասխանելն է, և պիտի գոհունակությամբ արձանագրեմ, որ մեր երկրի անկախության մակարդակն օր օրի աճում է ժողովրդավարության, բալանսավորման և բալանսավորված արտաքին քաղաքականության շնորհիվ:
2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից ի վեր մեր բոլոր որոշումների ուղենիշը եղել է և շարունակում է մնալ անկախությունը, պետականությունը, ժողովրդավարությունը, այդ հասկացությունների կոնկրետացումը և առարկայացումը միջազգային կանոնների հիման վրա: Այս գործընթացում թույլ ենք տվել սխալներ, ունեցել ենք ձախողումներ, բայց 2020 թվականին անկախության կորստի եզրին հասնելով՝ Իրական Հայաստանի ռազմավարությամբ ստացել ենք մեր պետության հարատևության տեսական թեզը գործնական ռելսերի վրա դնելու իրական հնարավորություն:
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Երեկ էլ, այսօր էլ, վաղն էլ Անկախության հանրաքվե է: Ամեն օր Անկախության հանրաքվե է, և մեզնից յուրաքանչյուրն իր ընտրությունն անում է ամեն օր:
Հանրաքվեի դրված հարցին ամեն օր պատասխանում է օրենքով սահմանված հարկերը վճարող (Այո) և հարկերը թաքցնող (Ոչ) յուրաքանչյուր ոք, ազնվորեն գործող (Այո) և կաշառք վերցնող (Ոչ) յուրաքանչյուր պաշտոնյա, աշխատող (Այո) և աշխատանքին քամահրանքով վերաբերվող (Ոչ) ամեն անհատ, օրենքը հարգող (Այո) և օրենքի խախտումն ինքնահաստատման միջոց համարող (Ոչ) ցանկացած մարդ:
Խոնարհվում եմ այն մարդկանց առաջ, ովքեր «Այո» են ասել և «Այո» են ասում Անկախության հանրաքվեում, սիրում եմ այդ մարդկանց և հպարտանում եմ նրանցով: Եվ ներողություն եմ խնդրում բոլոր այն ակնհայտ և հնարավոր սխալների համար, որ գործել ենք և, մեր մեջ ասած, դեռ կշարունակենք գործել, որովհետև մարդը սխալական է:
Կարևոր է ոչ մի րոպե, ոչ մի վայրկյան տեսադաշտից բաց չթողնել առանցքային նպատակը՝ Անկախությունը, պետականությունը, Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես իր միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքում սեփական քաղաքացիների անվտանգությունը, ազատությունը, բարեկեցությունն ապահովելու հարթակ ու մեխանիզմ:
Փա՛ռք նահատակներին և կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը: Եվ կեցցե՛ն մեր երեխաները, որ ապրելու են Ազատ և Երջանիկ Հայաստանում: Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առիթով»,-ասվում է ուղերձում։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 21 сентября направил поздравительное послание по случаю 33-летия Независимости Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«21 сентября — День независимости Республики Армения, и сегодня мы отмечаем 33-ю годовщину независимости Республики Армения.
В этот день 1991 года в Армении прошел референдум о независимости, в ходе которого граждане пошли на избирательные участки, чтобы ответить на написанный в бюллетене следующий вопрос: «Согласны ли Вы, чтобы Республика Армения была независимым демократическим государством вне состава СССР?»
В то время 95 процентов граждан, имеющих право голоса, ответили «Да» на этот вопрос, и Республика Армения стала независимым государством.
С того дня наша страна прошла через множество испытаний: войны, тысячи жертв, блокаду, экономические и политические кризисы, эмиграцию, в результате чего мы более объективно осознали, что на вопрос, поставленный на референдуме в 1991 году, нужно отвечать каждый день, и отвечать на этот вопрос нужно не только ставя галочку в бюллетене на избирательном участке, но и своим поведением, манерами и действиями.
Суть и цель деятельности правительства Республики Армения – каждый день на практике отвечать «да» на вопрос, поставленный на референдуме 1991 года, и должен с удовлетворением констатировать, что уровень независимости нашей страны растет с каждым днем благодаря демократии, сбалансированной внешней политике и политике по сбалансированию.
Начиная с Народной ненасильственной бархатной революции 2018 года ориентиром при принятии всех наших решений были и остаются независимость, государственность, демократия, конкретизация и объективация этих понятий на основе международных правил. В этом процессе мы допускали ошибки и имели неудачи, но, оказавшись на грани потери независимости в 2020 году, мы получили реальную возможность поставить теоретический тезис о прочности нашего государства на практические рельсы благодаря стратегии «Реальной Армении», – говорится в послании премьера.
По его словам, и вчера, и сегодня, и завтра проходит референдум о независимости.
«Каждый день проходит референдум о независимости и каждый из нас делает выбор каждый день.
На вопрос референдума каждый день отвечают все, кто платит установленные налоги (Да) и скрывает налоги (Нет), каждое должностное лицо, которое действует честно (Да) и берет взятки (Нет), каждый работающий человек (Да) и человек, который относится к работе с пренебрежением (Нет), каждый человек, кто уважает закон (Да) и считает нарушение закона средством повышения своей самооценки (Нет).
Я преклоняюсь перед людьми, которые сказали «Да» и говорят «Да» на референдуме о независимости, я люблю их и горжусь ими. И я приношу извинения за все очевидные и возможные ошибки, которые мы совершили и, между нами говоря, будем продолжать совершать, потому что человеку свойственно ошибаться.
Главное не упускать из виду ключевую цель: независимость, государственность, Республику Армения, как платформу и механизм обеспечения безопасности, свободы и благополучия собственных граждан на ее международно признанной территории в 29,743 квадратных километра.
Слава павшим героям, и да здравствует Республика Армения!
И да здравствуют наши дети, ибо будут жить в Свободной и Счастливой Армении!» – говорится в сообщении Пашиняна.