2009 թվականի մայիսի 16-ին Գերմանիայի դեսպանության կողմից կազկակերպվող Հարավային Կովկասում Գերմանիայի շաբաթների շրջանակում Երեւանի պետական համալսարանում տեղի ունենալիք
շրջանավարտների հավաքի ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանում կհանդիպեն ԳԱՓԾ 150 նախկին կրթաթոշակակիրներ եւ հյուրեր։ «Հայաստան եւ Գերմանիա. ընդհանուր ճանապարհ գիտության եւ հետազոտության մեջ» թեմայով համաժողովի ընթացքում նախկին կրթաթոշակակիրներն առիթ
կունենան գիտական եւ հասարակական նորագույն զարգացումների մասին մտքեր փոխանակել գերմանացի փորձագետների եւ ԳԱՓԾ բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ։
Նախկին կրթաթոշակակիրների հավաքին մասնակցելու նպատակով ժամանելու է նաեւ ԳԱՓԾ գլխավոր քարտուղար դոկտոր Քրիստիան Բոդեն, որն առաջին անգամ է այցելում Հայաստան։ Համաժողովից առաջ նա հանդիպումներ կունենա Հայաստանի բուհերի ներկայացուցիչների հետ եւ կքննարկի համագործակցության հնարավորությունները։ Բացմանը ներկա կգտնվի Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Անդրեա Վիկտորինն ու Հայաստանի Հանրապետության կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:

15 Май 2009 - 18:18 AMT
Посольство Германии в РА при содействии Министерства культуры РА проводит ряд мероприятий в рамках „Недель культуры Германии в Армении“. 16-го мая в Ереванском государственном университете состоится встреча 150 бывших стипендиатов Германской службы академических обменов (DAAD). На форуме под названием “Армения и Германия: совместный путь в науке и исследованиях” стипендиатов представится возможность обсудить вопросы научных и общественных развитий с немецкими экспертами и высокопоставленными представителями Германской службы академических обменов (DAAD).
На форуме будет участвовать главный секретарь ГСАО/ DAAD, доктор Кристиан Боде, который впервые посетит Армению. В рамках визита Кристиан Боде встретится с представителями армянских ВУЗов и обсудит возможности сотрудничества. На форуме также будут присутствовать посол Германии в РА Андреа Викторин и министр образования и науки РА Армен Ашотян.