24 Սեպտեմբեր 2024 - 08:27 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Չերնոգորիայի ԱԳ նախարար Ֆիլիպ Իվանովիչը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպմանը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ երկու երկրների միջև զարգանում է ակտիվ քաղաքական երկխոսություն և ընդգծել փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համատեղ քայլերով երկկողմ օրակարգը հարստացնել նոր ոլորտներով:
Այս համատեքստում մատնանշվել են հատկապես զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության ոլորտները, որոնց ուղղությամբ համագործակցությունը զարգացնելու նպատակով Հայաստանը և Մոնտենեգրոն ձևավորում են համապատասխան իրավապայմանագրային դաշտ:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆիլիպ Իվանովիչը քննարկել են ԵՄ հետ փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Ընդգծելով ԵՄ հետ գործընկերության խորացմանն ուղղված ջանքերը՝ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարական բարեփոխումների, վիզայի ռեժիմի ազատականացման երկխոսության և օրակարգային այլ հարցերի շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցերի, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ իրականացվող ջանքերին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ սեպտեմբերի 22-ին աշխատանքային այցով մեկնել է ԱՄՆ։ Նա Նյու Յորքում մասնակցում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին, ելույթ է ունենալու նաև ՄԱԿ ԳԱ 79-րդ նստաշրջանի բարձրաստիճան հատվածում: Նյու Յորք է մեկնել նաև ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։ Նա հանդես կգա ելույթներով: Նախատեսված են հանդիպումներ տարբեր երկրների գործընկերների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։

23 сентября в рамках 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Черногории Филипом Ивановичем. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Арарат Мирзоян и Филип Иванович обсудили вопросы сотрудничества с ЕС. Отметив усилия по углублению партнёрства с ЕС, собеседники обменялись мнениями по вопросам демократических реформ, диалогу о либерализации визового режима и другим пунктам повестки дня.
Собеседники с удовлетворением отметили, что между двумя странами развивается активный политический диалог, а также подчеркнули обоюдную готовность предпринять совместные шаги для расширения двусторонней повестки в новых направлениях. В этом контексте были особо отмечены сферы туризма, информационных технологий и образования. В целях развития этих направлений Армения и Черногория разрабатывают соответствующую договорно-правовую базу.
Были также затронуты вопросы сотрудничества на многосторонних площадках, а также усилия, предпринимаемые в направлении установления стабильного мира на Южном Кавказе.