30 Սեպտեմբեր 2024 - 09:36 AMT
Կոստանյան. Փաշինյանն ու Էրդողանը «միմյանց դիրքորոշումները հասկանալու պատրաստակամություն» են ցուցաբերել
ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը Նյու Յորքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումից հետո Anadolu գործակալությանն ասել է, որ երկու առաջնորդն էլ «միմյանց դիրքորոշումները հասկանալու պատրաստակամություն» են ցուցաբերել։
«Մենք ուրախ ենք Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման դրական դինամիկայով, բայց հավատում ենք, որ շատ ավելին կարելի է անել, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմանը, սահմանի բացմանը և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը»,- ասել է Վահան Կոստանյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Կոստանյանը մատնանշել է նախկին պայմանավորվածություններն այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են սահմանի բացումը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար, որը ձեռք էր բերվել 2022 թվականի հուլիսին Վիեննայում հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունների չորրորդ փուլի ընթացքում:
«Մենք վերահաստատել ենք, որ Հայաստանը պատրաստ է։ Մենք կատարել ենք բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքային և տեխնիկական աշխատանքների նախապատրաստումը և պատրաստ ենք անցնել համաձայնագրի իրականացմանը»,- ասել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը։
Նա լավատեսություն է հայտնել ապագա գործակցության վերաբերյալ, մասնավորապես՝ Կարս-Գյումրի երկաթուղու վերագործարկման հարցում, որը «տնտեսական օգուտներ կբերի ոչ միայն Հայաստանին և Թուրքիային, այլև ավելի լայն տարածաշրջանին»։
«Մենք գիտենք, որ լոգիստիկ շղթաներից շատերը ներկայում արգելափակված են կամ պատշաճ կերպով չեն գործում, և Կարս-Գյումրի երկաթգիծը կարող է նոր դարպաս դառնալ Հայաստանի համար դեպի Եվրոպա, Թուրքիայի համար՝ դեպի Կենտրոնական Ասիա, Չինաստան։ Շատ ավելին կարելի է անել, և դա կարելի է անել ավելի արագ։ Եվ ուղերձը, որ մենք միշտ փորձում ենք փոխանցել մեր տարբեր թուրք գործընկերներին, այն է, որ գործելու ժամանակը հիմա է: Լրացուցիչ ժամանակ բաց թողնելու կարիք չունենք»,- ընդգծել է Կոստանյանը։
Անդրադառնալով Հայաստանի կողմից Պաղեստին պետության ճանաչմանը՝ Կոստանյանն ասել է, որ Պաղեստինը ճանաչելու որոշումը համահունչ է իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունը երկու պետությունների սկզբունքով լուծելուն Հայաստանի երկարամյա աջակցությանը։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Նյու Յորքում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ համաձայնագրի ստորագրմանն ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատմանը՝ այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ ջանքեր գործադրելով։
«Երբ նայում ենք պարոն Փաշինյանի մոտեցումներին, նա բացասական չի տրամադրված», – ասել է Էրդողանը՝ նշելով, որ Երևանն ակնկալում է Անկարայի աջակցությունը՝ խաղաղության պայմանագրին հնարավորինս արագ հասնելու հարցում։

30 Сентябрь 2024 - 12:59 AMT
Замглавы МИД РА: Ереван рад положительной динамике армяно-турецких отношений, но считает, что можно сделать гораздо больше
Армянская сторона рада положительной динамике армяно-турецких отношений, но считает, что в этом направлении можно сделать гораздо больше. Об этом в интервью турецкому информационному агентству Anadolu заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
Издание отметило, что позиция Костаняна продиктована встречей премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Нью-Йорке.
«Мы довольны положительной динамикой урегулирования армяно-турецких отношений, но считаем, что можно сделать гораздо больше, особенно когда речь идет о полном урегулировании отношений, открытии границы и установлении дипломатических отношений», – заявил Ваан Костанян.
Он оценил встречу лидеров Армении и Турции как весьма позитивный шаг, отметив, что лидеры обеих стран проявили готовность понять позиции друг друга.
Заместитель министра иностранных дел напомнил о соглашении по открытию границы для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов, которое было достигнуто в июле 2022 года в Вене.
«Мы еще раз подтвердили, что армянская сторона готова к этому. Мы завершили всю необходимую инфраструктурную и техническую подготовку и готовы приступить к реализации соглашения», – сказал замминистра Армении.
Anadolu пишет, что Костанян выразил оптимизм по поводу будущего сотрудничества, в частности, по возобновлению железнодорожного сообщения Гюмри-Карс. По его мнению, это принесет экономическую выгоду не только Армении и Турции, но и всему региону.
«Мы знаем, что многие логистические цепочки в настоящее время заблокированы или не функционируют должным образом, и железная дорога Карс-Гюмри может стать новыми воротами для Армении в Европу, для Турции в Среднюю Азию, в Китай», – сказал он, добавив, что можно сделать гораздо больше, и это можно сделать быстрее.
Он повторил месседж армянской стороны, который пытаются донести до различных турецких партнеров: «Пришло время действовать. Мы не должны терять времени».