8 Հոկտեմբեր 2024 - 08:50 AMT
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Reuters-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը հուսով է ստորագրել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի դրույթներն առաջիկա 4 շաբաթվա ընթացքում։
Լրատվամիջոցը նշում է, այս քայլը կարող է թուլացնել լարվածությունը հակամարտությամբ լի Հարավային Կովկասում, նույնիսկ երբ Բաքուն ազդանշան է տվել, որ գործընթացը փակուղում է։
ՀՀ նախագահը հայտարարել է, որ Երևանը հուսով է՝ Ադրբեջանը կստորագրի հոդվածներից 16-ը մինչև նոյեմբերի 11-22-ը Բաքվում կայանալիք կլիմայի փոփոխության COP29 համաժողովը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Եթե միայն մենք լինեինք, մենք այն կստորագրեինք հենց հիմա, այսօր։ Բայց մենք հույս ունենք, որ վաղ թե ուշ կհասնենք այդ կետին»,- ասել է Վահագն Խաչատուրյանը Համբուրգի կայունության համաժողովի շրջանակում։
Նա նաև հավելել է, որ մի քանի այլ հոդվածներ դեռևս բանակցությունների փուլում են Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ։ ՀՀ նախագահը նաև ասել է, որ Ադրբեջանի մերձավոր դաշնակից Թուրքիայի հետ կարգավորման հարցով քննարկումները լավ են ընթանում, դիտարկվում է երկու երկրների միջև սահմանը բացելու հարցը երրորդ երկրների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցողների համար։
«Սա ազդանշան կլինի, որ իրական դիվանագիտական հարաբերություններն իրականություն են դարձել»,- ասել է Վահագն Խաչատուրյանը։
Reuters-ը հիշեցրել է, որ Խաչատուրյանի լիազորությունները հիմնականում արարողակարգային են, միաժամանակ, ընդգծում, որ նա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դաշնակիցն է։

Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян выразил надежду, что Армения и Азербайджан подпишут положения мирного соглашения в течение следующих четырех недель. Об этом президент Армении заявил в разговоре с агентством Reuters.
Ваагн Хачатурян заявил, что Ереван надеется, что Баку подпишет согласованные статьи до конференции по изменению климата COP29, которая пройдет в Баку 11-22 ноября.
В своем выступлении на Гамбургском форуме стабильности президент Армении заявил, что Армения подписала бы мирный договор прямо сейчас, если бы это зависело только от армянской стороны. «Мы надеемся, что рано или поздно мы достигнем этой точки», – сказал Хачатурян.
Президент РА добавил, что переговоры по некоторым статьям проекта мирного договора между Арменией и Азербайджаном продолжаются.
Президент РА Ваагн Хачатурян, коснувшись нормализации армяно-турецких отношений, отметил, что они идут хорошо, обсуждается вопрос открытия границы между двумя странами для третьих стран и владельцев дипломатических паспортов.
«Это будет сигналом того, что настоящие дипломатические отношения стали реальностью», – сказал в своем выступлении президент РА.