8 Հոկտեմբեր 2024 - 13:21 AMT
Հոկտեմբերի 4-ին Impact Hub Yerevan-ի հարկի տակ տեղի է ունեցել Social Impact Award Armenia 2024-ի երկար սպասված մրցանակաբաշխության միջոցառումը։ Ծրագրի ինկուբացիոն փուլի գործընկերներն այս տարի IDBank և Idram ընկերություններն են՝ ի դեմս «Մի դրամի ուժը» նախագծի։
Երիտասարդ սոցիալական ձեռներեցներին աջակցող ամենամյա հեղինակավոր այս նախաձեռնությունն արդեն 6-րդ տարին է՝ բացահայտում է հայ երիտասարդների լավագույն բիզնես գաղափարները՝ ստեղծելով լայն հնարավորություններ դրանք հղկելու, զարգացնելու և կայացած բիզնես ծրագրի վերածելու համար։
Այս տարվա ծրագրին դիմած մոտ 30 հայտերից ընտրված 10 լավագույն գաղափարների հեղինակները, անցնելով ինկուբացիոն փուլը, ձեռք են բերել գործիքներ, մենթորություն և ռեսուրսներ, որոնք անհրաժեշտ կլինեն իրենց բիզնես գաղափարները բարելավելու և նշանակալի ազդեցության հասնելու համար:
IDBank-ի և Idram-ի հաղորդակցության և ՍՊ ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը նշել է․ «Կրթություն տալով երիտասարդներին՝ մենք կարողանում ենք լուծել սոցիալական տարբեր խնդիրներ, և սոցիալական ձեռներեցության զարգացումն այս առումով հրաշալի գաղափար է մեր երկրի համար։ Հուսով ենք՝ Idram-ի և IDBank-ի կողմից SIA Armenia 2024-ի ինկուբացիոն փուլին ցուցաբերված աջակցությունը լավագույն ազդեցությունը կունենա ծրագրին մասնակցած երիտասարդների հետագա գործունեության վրա և այս ամիսների ընթացքում ձեռք բերված կարևոր ու հիմնարար գիտելիքները կծառայեն ներկայացված հրաշալի բիզնես գաղափարների իրականացմանը»։
«Շատ ուրախ ենք, որ ինկուբացիոն ծրագրի իրականացման համար մեզ միացավ «Մի դրամի ուժը» և մենք կարողացանք լավագույն մասնագետներին հրավիրելով և մեր երիտասարդներին ավելի շատ ռեսուրսներ հատկացնելով՝ ավելի շատ հմտություններ տալ նրանց, որպեսզի իրենց գաղափարները կյանքի կոչեն»,- նշել է Impact Hub Yerevan-ի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը։
Ժյուրիի որոշմամբ՝ հաղթողների եռյակը կազմել են «ElectRoads», «Աստղագիտությունը բոլորի համար» և «Retyre Design» թիմերը։ Չորրորդ հաղթողը՝ «Hydroponic greenhouses»-ը՝ ընտրվել է համացանցում անցկացված Համայնքային քվեարկության արդյունքներով։
Հաղթող 4 թիմերը ստացել են 1500 եվրոյին համարժեք մրցանակ և բացառիկ հրավեր՝ մասնակցելու նոյեմբերի 26-30-ը Գերմանիայում կայանալիք Social Impact Award-ի ամենամյա գագաթնաժողովին։ Այս փուլը ևս կիրականացվի IDBank-ի ֆինանսավորմամբ։

4 октября в Impact Hub Yerevan прошла долгожданная церемония награждения Social Impact Award Armenia 2024. В этом году основными партнерами проекта стали IDBank и Idram, которые сотрудничали в рамках инициативы «Сила одного драма».
Эта престижная ежегодная инициатива, проводимая уже шестой год, поддерживает молодых социальных предпринимателей, выявляя лучшие бизнес-идеи среди армянской молодежи. Она открывает широкие возможности для их совершенствования, развития и превращения в успешные бизнес-планы.
Из почти 30 заявок, поданных на программу в этом году, были отобраны 10 лучших идей, которые прошли стадию инкубации. Они получили инструменты, наставничество и ресурсы, необходимые для улучшения своих бизнес-концепций и создания значимого влияния.
Татевик Вардеванян, руководитель департамента по коммуникациям и социальной ответственности IDBank и Idram, отмечает: «Образование молодежи помогает нам решать множество социальных проблем, и развитие социального предпринимательства в этом контексте представляет собой замечательную идею для нашей страны. Мы надеемся, что поддержка, оказанная Idram и IDBank на инкубационной стадии SIA «Армения 2024», окажет значительное влияние на будущую деятельность участников программы. Важные и фундаментальные знания, полученные за эти месяцы, помогут им реализовать свои замечательные бизнес-идеи».
«Мы очень рады, что «Сила одного драма» присоединилась к нам для реализации инкубационной программы. Это позволило нам пригласить лучших специалистов и выделить больше ресурсов для нашей молодежи, чтобы помочь им развить навыки, необходимые для воплощения своих идей в жизнь», — отмечает Геворг Погосян, исполнительный директор Impact Hub Ереван.
По решению жюри, тремя победителями стали ElectRoads, Astrology for everyone и Retyre Design. Четвертым победителем, выбранным путем голосования сообщества в Интернете, стал Hydroponic greenhouses.
Четыре команды-победителя получили финансирование в размере 1500 евро каждая и эксклюзивное приглашение для участия в ежегодном Social Impact Award Summit, который пройдет с 26 по 30 ноября в Германии. Этот этап также будет реализован при финансировании IDBank.
Инициатива «Сила одного драма» выделила 4 165 643 драма на поддержку реализации программы SIA Armenia 2024.