ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել է Բեռլինի Կլիմայի և անվտանգության համաժողովի «Կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը ճգնաժամային կառավարման և միջնորդության վրա» խորագրի ներքո կլոր-սեղան քննարկման ժամանակ վերահաստատել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայամանգիրն արդեն իսկ համաձայնեցված տեքստով ամենասեղմ ժամկետում ստորագրելու ՀՀ պատրաստակամությունը:
Նա ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ուղղված երկու երկրների միջև փոխադարձ վստահության ձևավորմանը, որի մասին է վկայում նաև Հայաստանի կողմից COP29-ի հյուրընկալման հայտի հետքաշումը:
Ընդգծելով մարդու իրավունքների առաջնային լինելու հանգամանքը՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածությունը կլիմայի և անվտանգության երկխոսությանը:
Իր խոսքում նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել նաև տարածաշրջանային այլ հարցերի՝ շեշտելով հարևան երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում դրական օրակարգի կարևորությունը:

Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян 8 октября в Берлине принял участие в круглом столе на тему «Влияние изменения климата на управление кризисами и посредничество» в рамках Берлинской конференции по климату и безопасности, которая была организована под эгидой Федерального министерства иностранных дел Германии. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Коснувшись процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений, замминистра подтвердил готовность Армении в кратчайшие сроки завершить работу над мирным договором по уже согласованному тексту.
Костанян подчеркнул приверженность Армении укреплению мер доверия между двумя странами. Решение Армении отозвать заявку на проведение COP29 является ярким свидетельством этой приверженности.
Подчеркнув первостепенный приоритет прав человека, замглавы МИД отметил важность участия гражданского общества в диалоге по вопросам климата и безопасности.
В своем выступлении заместитель министра коснулся региональных вопросов, подчеркнув важность позитивной повестки дня в контексте развития двусторонних отношений с соседними странами.