16 Մայիս 2009 - 14:03 AMT
Ադրբեջանը, որը բաց չի թողնում հակահայկական քարոզչության եւ ոչ մի հնարավորություն եւ երբեմն այդ հարցում աբսուրդի է հասնում, տարբերվեց նաեւ «Եվրատեսիլ 2009» երգի մրցույթին: Այս անգամ ադրբեջանական կողմին դուր չեկավ «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշարձանի պատկերումը տեսաբացիկում, որը նախորդում էր Հայաստանը ներկայացնող Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների ելույթին:
Բաքուն Եվրատեսիլ 2009 մրցույթի կազմկոմիտեից, Ռուսաստանի ԱԳՆ-ից եւ Առաջին ալիքից պաշտոնապես պահանջել է Հայաստանի տեսաբացիկից հեռացնել «Մենք ենք, մեր սարերը» հայկական հուշարձանի պատկերը` իրենց պահանջը հիմնավորելով նրանով, որ «հուշարձանը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում, իսկ Լեռնային Ղարաբաղն իր հերթին Ադրբեջանի տարածքն է հանդիսանում»: Մրցույթի կազմակերպիչները կատարեցին այդ պահանջը եւ տեսաբացիկից հեռացրեցին հուշարձանի պատկերը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է յատուկ նախագծերի գծով Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության գործադիր տնօրենի խորհրդական Դիանա Մնացականյանը, այդ միջադեպի կապակցությամբ Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը Ռուսաստանի ԱԳՆ համապատասխան նամակ է հղել` կազմկոմիտեին կոչ անելով վերադարձնել հուշարձանը, որը հայ մշակութային ժառանգության օրինակն է եւ հայ քանդակագործ, Հայաստանի ԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Սարգիս Բաղադասարյանի աշխատանքը:

Азербайджан, не упускающий не одну возможность антиармянской пропаганды и иногда доходящий в этом до абсурда, отличился и в ходе конкурса популярной музыки “Евровидение 2009”. На этом раз азербайджанской стороне не понравилось изображение памятника “Мы и наши горы” в видеооткрытке, которая предваряла выступление представляющих Армению Инги и Ануш Аршакян.
Баку официально потребовал у оргкомитета конкурса песни Евровидение 2009, МИД России и Первого канала убрать из видеооткрытки Армении изображение армянского памятника “Мы и наши горы”, обосновав свое требование тем, что “памятник находится в Нагорном Карабахе, а Нагорный Карабах в свою очередь является территорией Азербайджана”. Организаторы конкурса это требование выполнили и с видеооткрытки изображение памятника убрали.
Как сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net советник исполнительного директора Общественного телевидения Армении по спецпроектам Диана Мнацаканян, в связи с этим инцидентом Министерство иностранных дел Армении направило в МИД России соответствующее письмо, призвав оргкомитет вернуть памятник, который является образчиком армянского культурного наследия и работой армянского скульптора, народного художника Армянской ССР Саргиса Багдасаряна.