ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և Ադրբեջանի միլի մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի միջև Ժնևում նախատեսված հանդիպումը չեղարկվել է։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԱԺ նախագահի խոսնակ Մովսես Հարությունյանը։
Նա նշել է, որ ադրբեջանական կողմը վերջին պահին հրաժարվել է նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածությունից։
«Հանդիպման չեղարկման պատճառների մասին ՀՀ ԱԺ նախագահը Երևան վերադառնալուց հետո հանդես կգա լրացուցիչ պարզաբանմամբ»,– ասվում է գրառման մեջ։
Սիմոնյան-Գաֆարովա վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսին Ժնևում։ Այս հանդիպումից մանրամասներ հայկական կողմը չէր հաղորդել։ Ադրբեջանական կողմը միայն նշել էր, որ երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները քննարկել են Ազգային ժողովների ներդրումը խաղաղության գործընթացին։

Запланированная встреча спикера Национального Собрания Армении Алена Симоняна со спикером Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой в Женеве отменена. Об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь спикера НС Армении Мовсес Арутюнян.
По его словам, азербайджанская сторона в последний момент отказалась от ранее достигнутой договоренности.
Отмечается, что дополнительные разъяснения о причинах отмены встречи спикер НС сделает после возвращения в Ереван.
14 октября в Женеве состоялась официальная церемония открытия 149-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС), в которой также приняла участие делегация во главе с председателем НС Армении Аленом Симоняном. Встреча спикеров парламентов Армении и Азербайджана должна была состояться в рамках МПС.