18 Մայիս 2009 - 17:37 AMT
Կոմպոզիտոր Վլադիլեն Բալյանի երգերը թեւավոր են, նրանք լքում են իրենց արարչին առաջին իսկ կատարումից հետո:
«Դո՞ւ ես գրել այդ երգը: Եվս այդպիսի մեկ երգ եւ հանգիստ եղիր`կհռչակվես»,-ժամանակին այս խոսքերն է ասել Հովհաննես Շիրազը այն ժամանակ դեռ անհայտ երգահան Վլադիլեն Բալյանին, որի 85-ամյակը նշվել է այսօր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան տուն-թանգարանում:
Իսկ Շիրազի խոսքերով գրված «Սերս գաղտնի թող մնա» երգի երաժշտությունը շատ տարիներ ժողովրդական է համարվել: Այսօր էլ հայերի մեծամասնությունը գիտի եւ կատարում է այդ երգը: Երգահանի հոբելյանին նվիրված միջոցառմանը երգին ձայնակցում էին բոլոր ներկա գտնվողները, այդ թվում նաեւ ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
«Ի դեմս Վ.Բալյանի Հայաստանն ունի ոչ միայն երգահանի, այլ նաեւ մի մարդու, որն ուղղակի լի է կառուցողական գաղափարներով եւ տարին մեկ անգամ ներկայացնում է դրանք մշակույթի նախարարությանը: Մենք միշտ ուրախ ենք համագործակցել Վ.Բալյանի հետ»,-հավաստիացրել է ՀՀ մշակույթի նախարարը:
Հայաստանի Հանրապետության արվեստի վաստակավոր գործիչ Վ.Բալյանն արդեն վաղուց ի վեր համաժողովրդական ճանաչում է ստացել եւ առաջացրել է բազում մարդկանց անկեղծ հիացմունքը, այդ թվում նաեւ Հայաստանում Լիբանանի դեսպան Ջեբրաիլ Ժաարայի, որը, շնորհավորելով հոբելյարին, ասել է. «Վ.Բալյանից է սկսվում Հայաստանի անհունությունը, որը պետք է երջանիկ ու հպարտ լինի նման մարդու աշխատանքով»:
Վ.Բալյանը, շնորհակալություն հայտնելով ներկաներին, ընդգծել է.«Իմ երգերն անխղճորեն լքում են ինձ, դառնալով ժողովրդի սեփականությունը: Դրանում կա նաեւ շատ կատարողների ավանդը` Օֆելիա Համբարձումյանի, Ռուբեն Մաթեւոսյանի, Վարդուհի Խաչատրյանի, Հովհաննես Բադալյանի եւ շատ ուրիշների: Ինձ շատ է ուրախացնում այն փաստը, որ այսօր կան երիտասարդ երգիչներ, որոնք հաճույքով ու բարձր մասնագիտական մակարդակով են կատարում իմ երգերը»:
Կոմպոզիտոր, դիրիժոր, հասարակական գործիչ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Վլադիլեն Բալյանը ծնվել է 1924թ. Երեւանում: 1952-54թթ. եղել է Լենինականի Կարա-Մուրզայի անվան երաժշտական ուսումնարանի տնօրեն, 1955-61թթ. ղեկավարել է Հայաստանի խորեոգրաֆիկ ուսումնարանը, 1994-65թթ. եղել է Հայֆիլհարմոնիայի տնօրեն, 1966-72թթ. ստեղծել է Ալ.Սպենդիարյանի անվան տուն-թանգարանը: 5 տարի, 1981թ. ի վեր եղել է Հայաստանի ժողովրդական գործիքների համույթի ղեկավար:
Վ.Բալյանը ստեղծագործում է տարբեր ժանրերում: Նա սիմֆոնիկ, կամերային, երգչախմբային ստեղծագործությունների, ինչպես նաեւ բազում երգերի հեղինակ է:

Песни композитора Владилена Баляна крылатые, они покидают своего творца сразу же после первого исполнения.
“Ты написал эту песню? Напиши еще одну такую и будь спокоен – прославишься”,- когда-то эти слова по телефону сказал известный писатель Оганес Шираз тогда еще неизвестному композитору Владилену Баляну, 85-летие которого отмечалось сегодня в доме-музее Александра Сепандиаряна.
А музыка песни “Пусть тайной останется моя любовь” (Серс гахтни тох мна), написанная на слова Шираза, которую так высоко оценил писатель, долгие годы считалась народной. И сегодня большинство армян знает и исполняет песню “Пусть тайной останется моя любовь”, которую на мероприятии, посвященном юбилею композитора, спели все присутствующие, в том числе и министр культуры Армении Асмик Погосян.
“В лице Владилена Баляна Армения имеет не только творца, но и сердобольного человека, который фонтанирует конструктивными идеями и раз в год делится со своими идеями с Министерством культуры. Мы всегда рады сотрудничеству с Владиленом Александрович”, -заверила министр культуры Армении.
Заслуженный деятель искусств Республики Армения Владилен Балян уже давно обрел всенародную известность и искреннее восхищение многих людей, в числе которых и посол Ливана в Армении Джебраил Жаар, который, поздравив юбиляра, сказал: “С Владиленом Баляном начинается необъятность Армении, которая должна быть счастлива и горда работой такого человека”.
Владилен Балян, поблагодарив присутствующих, подчеркнул: “Песни мои без жалости покидают меня, находя хозяев среди народа. В этом есть и заслуга многих исполнителей – Офелии Амбарцумян, Рубена Матевосяна, Вардуи Хачатрян, Оганеса Бадаляна и многих других. Меня безмерно радует и то, что сегодня есть молодые певцы, которые с удовольствием и на высоком профессиональном уровне исполняют мои песни”.
Композитор, дирижер, общественный деятель, заслуженный деятель искусств РА Владилен Балян родился в 1924 году в Ереване. 1952-54 гг. был директором Музыкального училища им. Кара-Мурзы в Ленинакане, 1955-61 гг. Руководил Хореографическое училище Армении, 1964-65 гг. Был директором Армфилармонии. 1966-72 гг. создал дом-музей композитора Ал. Спендиаряна в Ереване. 5 лет начиная с 1981 года был художественным руководителем Ансамбля народных инструментов Армении.
Владилен Балян пишет музыку в разных жанрах. Он автор симфонических, камерных, хоровых произведений, а также многих песен.