19 Մայիս 2009 - 15:50 AMT
Երկու հանրահայտ վարպետներ մեկ ֆիլմում կդրսեւորեն իրենց տաղանդը: Հայտնի գերմանացի պարուհի եւ նշանավոր խորեոգրաֆ Պին Բաուշը կդառնա Վիմ Վենդերսի նոր ֆիլմի հերոսուհին:
Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, «Պինա» լիամետրաժ ֆիլմի նկարահանումները կսկսվեն 2009-ի սեպտեմբերին, եւ Վենդերսի պահանջով ֆիլմը նկարահանվելու է 3-D ձեւաչափով: Ջանպյերո Ռինգելը` Վենդերսի Neue Road կինոընկերության պրոդյուսերը, նախագիծը դիտարկում է որպես «3-D ձեւաչափով առաջին բարձր գեղարվեստական ֆիլմ»:
Պինա Բաուշը` խորեոգրաֆ Քուրտ Յոսսի սանուհին, իր պարային կարիերան սկսել է Գերմանիայում եւ Ամերիկայում, իսկ 1972-ից ղեկավարել է Վուպպերտալի Պարի թատրոնը: Ժամանակակից պարի ոլորտում փորձարկությունները նրան բազմաթիվ եվրոպական պարգեւներ բերեցին:
Վիմ Վենդերսը 1984-ին Ոսկե արմավենու ճյուղ է ստացել Կաննում «Փարիզ-Տեխաս» ֆիլմի համար, իսկ նրա ամենահայտնի աշխատանքը «Բեռլինի վերեւի երկինքը» ֆիլմն է, որը Կաննում մրցանակ է ստացել լավագույն ռեժիսուրայի համար:

Две знаменитости в одном фильме проявят свой талант. Знаменитая немецкая танцовщица и выдающийся хореограф Пина Бауш станет героиней нового фильма Вима Вендерса.
Как сообщает Reuters, съемки полнометражного фильма “Пина” начнутся в сентябре 2009 года, и, по настоянию Вендерса, фильм будет сниматься в формате 3-D. Джанпьеро Рингель, продюсер кинокомпании Вендерса Neue Road, видит проект в качестве “первого высокохудожественного 3-D фильма”.
Пина Бауш, ученица хореографа Курта Йосса, начала танцевальную карьеру в Германии и в Америке, а с 1972 года она руководит Театром танца в Вуппертале. Эксперименты в области современного танца принесли ей множество европейских наград.
Вим Вендерс в 1984 году получил Золотую пальмовую ветвь в Каннах за фильм “Париж- Техас”, а его самая известная картина – “Небо над Берлином” (1987) – завоевала в Каннах приз за лучшую режиссуру.