Այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել «Երեւան` հաշմանդամ մարդկանց համար հասանելի քաղաք» անվանումով ֆորումը, որի աշխատանքներին մասնակցում էին «Ունիսոն», «Փարոս», «Աստղիկ» հասարակական կազմակերպությունների նախագահներ համապատասխանաբար Արմեն Ալավերդյանը, Սուրեն Օհանյանը, Լեւոն Ներսիսյանը, տարբեր քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ եւ Ավագանու խորհրդի թեկնածուներ:
«Շատ կարեւոր է, որ հասարակությունն արդեն ծանոթ է հաշմանդամ մարդկանց խնդիրներին: Եւ ընտրությւոնների ընթացքում նախըտրական հանձնաժողովները ոչնչով չեն օգնում հաշմանդամներին: Ինչու՞ են ընտրությունները միշտ անցկացվում երկրորդ հարկում, այլ ոչ թե առաջին: Եւ ինչու միայն նորակառույցներն ու շենքերը, որտեղ վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում, պետք է համապատասխանեն նորմերին եւ կանոններին: Հաշմանդամների կյանքում չկան փոփոխություններ դեպի լավը: Հաշմանդամների մասին օրենքները շատ գեղեցիկ են գրված, բայց չեն գործում: Մեն քհուսով ենք. որ Ավագանու խորհրդի նորընտիր անդամները ոչ ձեւական դեր կխաղան եւ կլուծեն մեր խնդիրների թեկուզ մի մասը»,- ասել է «Ունիսոն» հասարական կազմակերպության նախագահ Արմեն Հարությունյանը:
Տարբեր քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ եւ Ավագանու խորհրդի թեկնածուներ խոստացան անել ամեն ինչ, որպեսզի օգնեն հաշմանդամ մարդկանց ապագայում լուծել բոլոր այդ խնդիրները, եթե նրանք հաղթեն ընտրություններում:

19 Май 2009 - 17:24 AMT
Сегодня в Ереване состоялся форум под названием “Ереван – доступный для людей с инвалидностью город”. В работе форума приняли участие председатели общественных организаций “Унисон” Армен Алавердян, “Парос” Сурен Оганян, “Астгик” Левон Нерсисян, представители разных политических партий и кандидаты в Совет старейшин.
“Очень важно, что общество уже знакомо с проблемами людей с инвалидностью. И в ходе выборов избирательные комиссии не чем не помогает инвалидам. Почему выборы всегда проводятся на втором этаже, а не на первом? И почему только новостройки или здания, в которых проводятся ремонтные работы, будут соответствовать нормам и законам. В жизни инвалидов нет изменений к лучшему. Законы об инвалидах очень красиво написаны, но не действуют. Мы надеемся, что новоизбранные члены Совета старейшин будут играть не формальную роль и решат хотя бы часть наших проблем”, – сказал председатель общественной организации “Унисон” Армен Алавердян.
Представители разных политических партий и кандидаты в Совет старейшин обещали сделать все, чтобы помочь людям с инвалидностью в будущем разрешить все эти проблемы, если они победят на выборах.