19 Մայիս 2009 - 18:51 AMT
«Հայ ծայրահեղ աղգայնականների ղեկավար»,-այսպես է բնութագրված Ջոն Կիրակոսյանը ԽՄԿԿ ԿԿ հղված փաստաթղթերից մեկում: Այդ մասին է ասել ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ Էդուարդ Զոհրաբյանը, այսօր Հայաստանի ազգային արխիվում նվիրված ցուցահանդեսի բացման արարողությանը:
«Նրա աշխատությունն, որի նպատակն էր Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացումն էր, հույզերի ալիք բարձրացրեց սփյուռքում, քանի որ Խորհրդային Միությունում դեռեւս ոչ ոք չէր համարձակվել խոսել այդ ողբերգության մասին»,-ցուցահանդեսի բացմանն ասել է գիտական եւ հասարակական գործիչ Վլադիմիր Բարխուդարյանը:
Արխիվային նութերից ցուցահանդեսի մասնակիցներին են ներկայացվել Ջոն Կիրակոսյանի անձնական եւ պաշտոնական լուսանկարները, ինչպես նաեւ նրան ուղղված փաստաթղթեր ու նամակներ:
«Ջոն Կիրակոսյանն իրենից հետո հսկայական թվով փաստաթղթեր է թողել, որի մի մասը փոխանցվել է Ազգային արխիվ, սակայն տանը կան դեռեւս շատ նյութեր, որոնք մանրակրկիտ ուսումնասիրության կարիք ունեն»,-ասել է Կիրակոսյանի որդին` Հայաստանի փոխարտգործնախարար Արման Կիրակոսյանը: Նա նաեւ հավելել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է ՀՀ ազգային արխիվի պահպանմանը հանձնել նրա ուսանողական տետրերը, դասախոսությունների գրառումները, ձեռագրերը:
Մինչ սեպտեմբեր արխիվի այցելուները հնարավորություն կունենան տեսնել Երրորդ Հանրապետության առաջին արտգործնախարարի փաստաթղթերն ու լուսանկարները:
Ջոն Կիրակոսյանը ծնվել է 1929թ. Երեւանում: Ավարտել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների բաժինը, այնուհետեւ ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի ասպիրանտուրան: 60-ակններից ի վեր Ջ.Կիրակոսյանը զբաղվել է Արեւմտյան Հայաստանի պատմության խնդիրներով, քայլ առ քայլ բացահայտելով հայկական հարցի ստվերային ու քիչ ուսումնասիրված կողմերը, ինչին էլ նվիրել է իր ողջ կյանքը:

«Глава армянских махровых националистов», – подобным образом был охарактеризован Джон Киракосян в одном из архивных документов направленных в ЦК КПСС, Об этом сказал заведующий кафедрой международных отношений ЕГУ Эдуард Зограбян в ходе состоявшейся сегодня церемонии открытия в Национальном архиве Армении выставки, посвященной 80-летию Джона Киракосяна.
«Его работа, направленная на повышение уровня информированности о Геноциде армян подняла вихрь эмоций в диаспоре, так как никто еще не осмеливался в Советском Союзе говорить об этой трагедии», – на открытии выставки сказал научный и общественный деятель Владимир Бархударян.
Из архивных материалов посетителям выставки представлены личные и официальные фотографии Джона Киракосяна, а также документы и адресованные ему письма, написанные писателями и общественными деятелями.
«Джон Киракосян после себя оставил огромный количество документов, часть которых передана в Национальный архив, однако дома есть еще немало материала, который нуждается в детальном изучении», – сказал сын политического деятеля, заместитель министра иностранных дел Армении Арман Киракосян. Он так же добавил, что в ближайшее время планируется передать на хранение Национальному архиву Армении институтские тетради, заметки для лекций, рукописи.
До сентября посетители выставочной части Национального архива Армении смогут увидеть документы и фотографии первого министра иностранных дел третьей Pеспублики Армения.
Джон Саакович Киракосян родился в 1929 г. в Ереване. Окончил факультет международных отношений Ереванского государственного университета, затем аспирантуру Института востоковедения Академии наук СССР. Начиная с 60-х гг. Дж. Киракосян занялся самыми сложными проблемами истории Западной Армении, раскрывая шаг за шагом теневые и малоизученные стороны истории армянского вопроса, которому посвятил всю свою дальнейшую жизнь.