Այսօր կյանքի 66-րդ տարում կյանքից հեռացավ ԽՍՀՄ ժողովրդական դերասան Օելգ Յանկովսկին: Յանկովսկին տառապում էր ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղով:
Դերասան Օլեգ Յանկովսկուն հրաժեշտ կտան ուրբաթ օրը` մայիսի 22-ին «Լենկոմի» թատրոնում, որտեղ նա աշխատել է երկար տարիներ, հաղորդել է թատրոնի տնօրեն Մարկ Վարշավերը:
Օ.Յանկովսկին ծնվել է 1944թ.: Ավատելով Սարատովի թատերական ուսումնարանը, նա աշխատանքի անցավ Սարատովի դրմատիկ թատրոնում, որտեղ աշխատել է 1967-1973թթ.: «Ապուշի» բեմականացման մեջ իշխան Միշկինի դերը կատարելուց հետո, դերասանը հրավեր ստացավ Լենինյան կոմերիտմիության անվան («Լենկոմ») թատրոնից, որտեղ էլ աշխատում էր մինչ օրս:
Օ.Յանկովսկին խաղացել է «Ցուցակներում ընդգրկված չէր», «Պայծառատեսը», «Լավատեսական ողբերգություն», «Համլետ», «Էմիգրանտների դպրոց», «Ճայը», «Բարբարոսն ու հերետիկոսը», «Բալակիրյովի խեղկատակը», «Ամուսնություն» եւ շատ այլ ներկայացումների մեջ: Նկարահանվել է տասնյակ ֆիլմերում, որոնցից ամենահայտնիներն են «Թռիչքներ երազում եւ արթմնի», «Իմ քնքուշ եւ նուրբ գազանը», «Հայելին», «Կարոտախտը», «Կրեյցերի սոնատը», «Սովորական հրաշքը» եւ այլն:
Օլեգ Յանկովսկին ԽՍՀՄ ժողովրդական դերասան է (1991թ.), Լենինյան կոմերիտմիության դափնեկիր (1977թ.), ԽՍՀՄ Պետական մրցանակի դափնեկիր (1987թ.), Վասիլեւ եղբայրների անվան Ռուսաստանի խորհրդային դաշնային սոցիալիստական հանրապետության Պետական մրցանակի դափնեկիր:

Сегодня на 66 году жизни ушел из жизни народный артист СССР Олег Янковский. В течение длительного времени Олег Янковский страдал раком поджелудочной железы.
Церемония прощания с актером Олегом Янковским состоится в пятницу, 22 мая, в театре Ленком, где он работал многие годы, сообщил директор театра Марк Варшавер.
О.Янковский родился в 1944 году. По окончании Саратовского театрального училища он был принят в Саратовский драматический театр, где работал с 1967 года по 1973 год. После талантливо исполненной на сцене роли князя Мышкина в “Идиоте” артист получил приглашение в Театр им. Ленинского комсомола (ныне Ленком), где играл до последнего времени.
О.Янковский был занят в спектаклях: “В списках не значился”, “Ясновидящий”, “Оптимистическая трагедия”, “Гамлет”, “Школа для эмигрантов”, “Чайка”, “Варвар и еретик”, “Шут Балакирев”, “Женитьба” и многих других. Снялся в десятках кинофильмов, наиболее известные из которых – “Полеты во сне и наяву”, “Мой ласковый и нежный зверь”, “Зеркало”, “Ностальгия”, “Крейцерова соната”, “Обыкновенное чудо” и др.
Олег Янковский – народный артист СССР (1991г.), лауреат премии Ленинского комсомола (1977г.), лауреат Государственной премии СССР (1987г.), лауреат Государственной премии РСФСР им. братьев Васильевых (1989г.)