20 Մայիս 2009 - 08:21 AMT
«Եվրատեսիլ-2009»-ի կազմկոմիտեն հրապարակել է այն միավորներն, որ երգի մրցույթի մասնակից երկրները ստացել են մասնագիտական ժյուրիից: Մրցակիցների գնահատման համակարգը հեռուստադիտողի եւ պրոֆեսիոնալ ժյուրիի քվեարկության միջոցով առաջին անգամ փորձարկվեց այս տարի: Գնահատմանը մասնակցել են 210 պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ` 5-ական հոգի մրցակից յուրաքանչյուր 42 երկրից: Ժյուրիի անդամներից պահանջվում էր լինել պրոֆեսիոնալ եւ ներգրավված երաժշտական ինդուստրիայի մեջ, ինչպես նաեւ գրավոր հաստատել անկախ քվեարկելու պարտավորությունը:
Ինչպես հաղորդւմ է Եվրոպական հեռարձակողների միությունը, Ալեքսանդր Ռիբակը հաղթող կդառնար նույնիսկ եթե քվեարկությունը միայն ժյուրիի միջոցով կատարվեր: Պրոֆեսիոնալները Նորվեգիայի մասնակցին են շնորհել 312 միավոր: Այլ մրցակիցների տեղերը բաշխվել են հետեւյալ կերպ`
2.Իսլանդիա-260 միավոր
3.Մեծ Բրիտանիա-223 միավոր
4.Ֆրանսիա-164 միավոր
5.Էստոնիա-124 միավոր
6.Դանիա-120 միավոր
7.Թուրքիա-114 միավոր
8.Ադրբեջան-112 միավոր
9.Իսրայել-107 միավոր
10.Հունաստան-93 միավոր
11. Մոլդովա-93 միավոր
12. Բոսնիա ու Հերցոգովիան-90 միավոր
13. Մալթա-87 միավոր
14.Գերմանիա-73 միավոր
15.Հայաստան-71 միավոր
16.Ուկրաինա-68 միավոր
17.Ռուսաստան-67 միավոր
18.Պորտուգալիա-64 միավոր
19.Խորվաթիա-58 միավոր
20.Լիտվա-31 միավոր
21.Ռումինիա-31 միավոր
22.Շվեդիա-27 միավոր
23.Ալբանիա-26 միավոր
24.Ֆինլանդիա-12 միավոր
25.Իսպանիա-9 միավոր
«Մենք կարծում ենք, որ սա ճիշտ պահ էր քվեարկության նոր համակարգ ներդնելու համար,-հայտարարել է մրցույթի գործադիր տնօրեն Սվանտե Ստոկելիուսը:-Սա աներեւակայելի է` եւ հեռուստադիտողները, եւ պրոֆեսիոնալ ժյուրին հիմնականում ընտրեցին նույն կատարողին: Ոմանք բարձր գնահատականներ ստացան ժյուրիի շնորհիվ, ոմանք առավել բարձր տեղեր գրավեցին Եվրոպայի հանդիսատեսի աջակցության շնորհիվ: Արդյունքների հրապարակումը եւս նվազ կանխատեսելի էր, չնայած որ ակնհայտորեն աջակցություն էր ստացել Ալեքսանդր Ռիբակի կատարումը»:

20 Май 2009 - 08:21 AMT
Оргкомитет «Евровидения-2009» обнародовал баллы, полученные странами-участницами песенного конкурса от профессионального жюри. Система оценивания конкурсантов путем голосования телезрителей и профессионального жюри была впервые испробована в текущем году. В оценивании участвовали 210 профессиональных музыкантов – по 5 от каждой из 42 стран-конкурсантов. От членов жюри требовалось быть профессионально вовлеченным в музыкальную индустрию и письменно подтвердить обязательство голосовать независимо.
Как сообщает Европейский вещательный союз, Александр Рыбак стал бы победителем, даже если бы в голосовании участвовало исключительно жюри. Профессионалы отдали участнику от Норвегии 312 баллов. Места других конкурсантов распределились бы следующим образом:
2. Исландия (260 очков)
3. Великобритания (223 очка)
4. Франция (164 очка)
5. Эстония (124 очка)
6. Дания (120 очков)
7. Турция (114 очков)
8. Азербайджан (112 очков)
9. Израиль (107 очков)
10. Греция (93 очка)
11. Молдова (93 очка)
12 Босния и Герцеговина (90 очков)
13. Мальта (87 очков)
14. Германия (73 очка)
15. Армения (71 очко)
16. Украина (68 очков)
17. Россия (67 очков)
18. Португалия (64 очка)
19. Хорватия (58 очков)
20 Литва (31 очко)
21. Румыния (31 очко)
22. Швеция (27 очков)
23. Албания (26 очков)
24. Финляндия (12 очков)
25. Испания (9 очков).
«Мы полагаем, что это был правильный момент для введения новой системы голосования, – заявил исполнительный директор конкурса Сванте Стокселиус. – Это фантастика: и телезрители, и профессиональное жюри в большинстве своем поддержали одного и того же участника. Некоторые пришли к финишу с более высоким результатом благодаря поддержке жюри, другие получили более высокие места благодаря поддержке телезрителей со всей Европы. Церемония оглашения результатов голосования также была менее предсказуемой, несмотря на подавляющую поддержку выступления Александра Рыбака».