Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում անցկացվել են Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմավարական պաշտպանական խորհրդակցությունները՝ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի ու Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարության միջազգային համագործակցության և ռազմավարության գլխավոր վարչության Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի ու բազմակողմ համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Էսկորսիայի գլխավորությամբ:
Խորհրդակցությունների արդյունքում ստորագրվել է ՀՀ-Ֆրանսիա պաշտպանական համագործակցության 2025 թ. ծրագիրը, որն ընդգրկում է մի քանի տասնյակ միջոցառումներ ԶՈւ կենսագործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներում:
Խորհրդակցությունների ընթացքում ամփոփվել են համագործակցության շրջանակում 2024 թվականին իրականացված աշխատանքները և նախանշվել են հաջորդ տարվա ծրագրերը: Կողմերը հաստատել են վերջին շրջանում ակտիվ համագործակցության ռազմավարական նշանակությունը և սահմանել են համագործակցության զարգացման ավելի բարձր նշաձող: Առանձնապես կարևորվել է համագործակցությունը պաշտպանական պլանավորման, ռազմական կրթության ու վարժանքների, խորհրդատվական աջակցության, տարբեր զորատեսակների պատրաստության, ռազմատեխնիկական և այլ ուղղություններով:
Ալեքսանդր Էսկորսիայի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը:
Քննարկվել են ՀՀ ԶՈւ կերպափոխման գործընթացի առաջնահերթությունները և այդ շրջանակում Ֆրանսիայի հետ համագործակցության ընթացքը: Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը գոհունակություն է հայտնել համագործակցության ներկայիս մակարդակից և հույս հայտնել, որ այն կշարունակի զարգանալ:
Կողմերը խորհրդակցությունների ընթացքում կարծիքներ են փոխանակել նաև տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Հայաստանն ու Ֆրանսիան պաշտպանության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրեր էին ստորագրել 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում։

В министерстве обороны Армении 10 декабря состоялись армяно-французские стратегические оборонные консультации.Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Отмечается, что делегации двух стран возглавляли начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества министерства обороны Армении Левон Айвазян и начальник департамента Европы, Северной Америки и многостороннего сотрудничества главного управления международного сотрудничества и стратегии министерства вооруженных сил Франции Александр Эскорсиa.
В ходе консультаций были подведены итоги проведенных в рамках сотрудничества в 2024 году работ и были намечены планы на следующий год. Стороны подтвердили стратегическую важность активного взаимодействия и установили более высокую планку для развития сотрудничества. Была подчеркнута особая важность сотрудничества в области оборонного планирования, военного образования и подготовки, консультативной поддержки, подготовки различных видов войск, военно-технического взаимодействия и в других направлениях.
Делегацию во главе с Александром Эскорсиа принял первый заместитель министра обороны, начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения генерал-лейтенант Эдвард Асрян.
Были обсуждены приоритеты процесса трансформации ВС Армения и ход сотрудничества с Францией. Генерал-лейтенант Эдвард Асрян отметил удовлетворение нынешним уровнем сотрудничества и выразил надежду, что оно будет и впредь развиваться.
В ходе консультаций стороны также обменялись мнениями по вопросам региональной и международной безопасности.
По итогам консультаций была подписана Программа оборонного сотрудничества между Арменией и Францией на 2025 год, которая включает в себя несколько десятков мероприятий практически во всех сферах ВС.