20 Մայիս 2009 - 11:16 AMT
Չեն հանդարտվում Եվրատեսիլի շուրջ կրքերը, որի եզրափակիչ փուլը տեղի է ունեցել մայիսի 16-ին: Այժմ հերթը հասել է հայ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների կատարած երգին: Ադրբեջանի մամուլում հաղորդագրություն է հայտնվել այն մասին, որ «Ջան-ջան» երգը, որի երաժշտությունը գրել է կոմպոզիտոր Մանէ Հակոբյանը, «կրկնօրինակվել է ադրբեջանցի կոմպոզիտոր Թոֆիկ Կուլիեւի «Նախչիվանի» երգից»:
Գրագողության մեղադրանքների առնչությամբ մեկնաբանություններ ստանալու համար PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը դիմել է երաժշտագետ Ալինա Փահլեւանյանին. «Անշուշտ, «Ջան-ջան» երգը հայկական է, նույնիսկ անհեթեթություն է այդ առնչությամբ ապացույցներ որոնելը: Ադրբեջանական կողմը հաճախ է անհիմն մեղադրանքներ ներկայացնում, սակայն անհրաժեշտ է հասկանալ, որ ցանկացած մարդու, անկախ ազգային պատկանելիությունից, այս կամ այն ազգային գործիքի կատարումը կարող է դուր գալ, հիշվել եւ հաճելի լինել լսողության համար»:
Կոմպոզիտոր Մարտին Վարդազարյանի խոսքերով, նա ճանաչում էր ադրբեջանցի կոմպոզիտոր Թոֆիկ Կուլիեւին եւ վստահ է, որ վերջինիս դուր չէին գա նման անհիմն մեղադրանքները: Կոմպոզիտորն ինքը հայկական «Ջան-ջան» երգի հասցեին մեղադրանքների մասին նորությունը մեկնաբանել է հետեւյալ կերպ.
«Ես բացառում եմ Թոֆիկ Կուլիեւի երգից հայ կոմպոզիտորի գրագողությունը: Երգը, որով Հայաստանը ելույթ է ունեցել այս տարի Եվրատեսիլում, իր կառուցվածքով հիմնված է արեւելյան ռիթմերի վրա` հայկական մեղեդիների գերակշռությամբ: Պարզապես, եթե մեծ ցանկություն կա, կարելի է անհիմն կերպով գրագողություն կամ նմանություն փնտրել ամեն տեղ, եթե ի սկզբանե նման նպատակ է հետապնդվում»:

20 Май 2009 - 11:16 AMT
Не стихают страсти по Евровидению, финальный тур которого состоялся 16 мая. Теперь очередь дошла до песни, исполняемой армянскими певицами Ингой и Ануш Аршакян. В азербайджанской прессе появилось сообщение, что песня «Джан-Джан», музыку к которой написала композитор Манэ Акопян, «была списана с песни «Нахчивани» азербайджанского композитора Тофика Кулиева».
За комментариями по поводу обвинений в плагиате корреспондент PanARMENIAN.Net обратился к музыковеду Алине Пахлеванян: «Безусловно, песня «Джан-джан» – армянская, даже глупо приводить доказательства этому. Часто азербайджанская сторона оглашаются безосновательные обвинения, однако необходимо помнить, что любому человеку, в не зависимости от национальности исполнение того или иного национального инструмента может понравиться, запомнится и приятно звучать для слуха».
По словам композитора Мартина Вардазаряна, он был знаком с азербайджанским композитором Тофиком Кулиевым и уверен, что ему бы не понравились подобные безосновательные обвинения. Сам композитор прокомментировал новость об обвинении в адрес армянской песни «Джан-джан» следующим образом:
«Я исключаю плагиат армянского композитора с песни Тофика Кулиева. Песня, с которой Армения предстала на Евровидении в нынешнем году, по своему строению основана на восточных ритмах с доминантной примесью армянских мотивов. Просто если есть большое желание можно безосновательно найти плагиат или сходство везде, если изначально поставлена подобная цель».