Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը կարող է համարվել որպես ռազմական կամ մարդկության դեմ հանցագործություն․ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից այն, ինչ տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում, հեշտությամբ կարող է նույնացվել էթնիկ զտման հետ։ Այդ մասին Երևանում դեկտեմբերի 12-13-ն անցկացված «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ գլոբալ ֆորումի շրջանակներում նման կարծիք է հայտնել Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) նախկին հատուկ զեկուցող Ֆեռնան դը Վարենը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Անդրադառնալով հարցին, թե կարելի՞ է արդյոք 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված գործողությունները որակել որպես ցեղասպանություն՝ զրուցակիցն, այդուհանդերձ, նկատել է, որ իրականում ցեղասպանությունը միջազգային իրավունքում շատ դժվար հաստատվող հանցագործություն է, քանի որ դրա համար հատուկ մտադրություն է պետք։
«Ես տեղեկացված չեմ այն բոլոր մանրամասներին, որոնք տեղի են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում, որպեսզի կարողանամ որակումներ տալ, սակայն կավելացնեմ, որ անհրաժեշտ է հիշել՝ ցեղասպանություն հանցագործությունը միջազգային իրավունքում իրականում շատ դժվար հաստատվող հանցագործություն է, քանի որ դրա համար հատուկ մտադրություն է պետք․ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերին ֆիզիկապես ոչնչացնելո՞ւ մտադրությունն է եղել, թե՞ նրանցից ազատվելու, հեռացնելու մտադրությունը։ Եթե վերջինն է, ապա դա չի համապատասխանում միջազգային իրավունքի մեջ ցեղասպանության հանցագործությանը: Բայց դրանք կարող են լինել այլ տեսակի հանցագործություններ»,-նշել է Ֆեռնան դը Վարենը:
Նրա կարծիքով՝ հստակ է, որ որևէ մեկը չի կարող չհամաձայնել, որ Լեռնային Ղարաբաղում եղել են էթնիկ զտումներ։
«Դա ինքնին ցեղասպանություն չէ, բայց այն դեռ կարող է համարվել որպես ռազմական հանցագործություն կամ մարդկության դեմ հանցագործություն: Այսպիսով, միջազգային իրավունքի տեսանկյունից՝ այն, ինչ տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղում, կարծում եմ՝ շատ հեշտությամբ կարող է նույնացվել որպես էթնիկ զտում, որը կարող է ռազմական հանցագործություն կամ մարդկության դեմ հանցագործություն նշանակել»,-ընդգծեց Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով ՄԱԿ-ի նախկին հատուկ զեկուցողը:
Վերջինս, խոսելով նաև 1915 թվականին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության, ինչպես նաև դրա վերաբերյալ Թուրքիայի շարունակական ժխտողական քաղաքականության ու հռետորաբանության մասին, կարծիք հայտնեց, որ իրականում դժվար է ասել, թե որքան կշարունակվի թուրքական ժխտողականությունը, և երբ Անկարան կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։
«Տարիներ անց, հնարավոր է, որ թուրքական կողմում վերաբերմունքի որոշակի փոփոխություն տեղի ունենա․ հնարավոր է լինեն տարբեր քաղաքական, սոցիալական, իրավական ենթատեքստ ունեցող իրավիճակներ, որտեղ թուրքական կառավարության համար կարող է ավելի հեշտ լինել դա որպես ցեղասպանություն ճանաչելը: Այլ կերպ ասած՝ գուցե, ոչ այսօր, բայց ապագայում դա կարող է տեղի ունենալ։ Այնպես որ, չպետք է հանձնվել»,-ընդգծել է նա։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ, ամենայն հավանականությամբ, դա կարող է տեղի ունենալ այն ժամանակ, երբ, օրինակ, Թուրքիայում տեղի ունենա իշխանափոխություն՝ Ֆեռնան դը Վարենը դրական արձագանք տվեց՝ որպես օրինակ բերելով այլ երկրների։
Ինչ վերաբերում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ գլոբալ ֆորումի և նմանատիպ այլ ֆորումների կարևորությանը, Ֆեռնան դը Վարենն այդ տեսակի գլոբալ ֆորումների անցկացումը հատկապես կարևոր համարեց հենց մեր օրերում, քանի որ աշխարհն այժմ բախվում է ավելի վտանգավոր երևույթների, որտեղ գոյություն ունեն ավելի դաժան հակամարտություններ, պատերազմներ և ավելի շատ իրավիճակներ, որտեղ գերիշխում է ատելությունը, ցեղասպանությունն ու դրա կոչերը։

То, что произошло в Нагорном Карабахе, можно рассматривать как военное преступление или преступление против человечности. С точки зрения международного права то, что произошло в Нагорном Карабахе, можно легко приравнять к этнической чистке. Об этом в рамках V глобального форума «Против преступления геноцида», проходившего в Ереване 12-13 декабря, заявил бывший специальный докладчик Организации Объединенных Наций (ООН) по делам меньшинств Фернан де Варен, пишет «Арменпресс».
Касаясь вопроса, можно ли квалифицировать действия Азербайджана в Нагорном Карабахе в сентябре 2023 года как геноцид, собеседник отметил, что на самом деле геноцид является преступлением, которое очень трудно установить в международном праве, поскольку для этого требуется особое намерение.
«Я не осведомлен обо всех деталях, которые произошли в Нагорном Карабахе, чтобы дать оценку, однако я добавлю, необходимо помнить, что преступление геноцида на самом деле является очень трудно подтверждаемым преступлением в международном праве, поскольку для этого необходимо особое намерение – было ли намерение физически уничтожить армян, проживающих в Нагорном Карабахе, или намерение избавиться от них, удалить их. Если последнее, то это не соответствует преступлению геноцида в международном праве. Но это могут быть и другие виды преступлений», – отметил Фернан де Варен.
По его мнению, определенно, что никто не может не согласиться с тем, что в Нагорном Карабахе были этнические чистки.
«Это не геноцид как таковой, но его все равно можно считать военным преступлением или преступлением против человечности. Поэтому с точки зрения международного права, я думаю, то, что произошло в Нагорном Карабахе, очень легко может быть идентифицировано как этническая чистка, которая может означать военное преступление или преступление против человечности», – подчеркнул бывший специальный докладчик ООН по делам меньшинств.
Говоря о Геноциде армян 1915 года, а также о продолжающейся политике и риторике Турции в отношении этого, он выразил мнение, что на самом деле трудно сказать, как долго будет продолжаться турецкое отрицание и когда Анкара, наконец, признает Геноцид армян.
«Возможно, что спустя годы, с турецкой стороны произойдет определенное изменение отношения. Могут возникнуть ситуации с различным политическим, социальным и правовым контекстом, когда турецкому правительству легче будет признать это геноцидом. Другими словами, возможно, не сегодня, но это может произойти в будущем. Поэтому, не следует сдаваться», – подчеркнул он.
Коснувшись замечания о том, что, по всей вероятности, это может произойти в то время, когда, например, в Турции произойдет смена власти, Фернан де Варен дал положительный ответ, приведя в качестве примера другие страны.
«Например, Канада и Австралия были – довольно расистскими странами, где на протяжении многих лет детей забирали из семей коренных народов. И за последние 5-10 лет оба правительства фактически извинились за это, понимая, что то, что они сделали, было жестоким, с точки зрения с морали – предосудительным, и они выразили сожаление и признали, что это произошло, что это было. Для этого потребовалось почти 100 лет, поэтому это может произойти и тогда, когда появится турецкое правительство, которое признает, что это был геноцид», – подчеркнул бывший специальный докладчик ООН по вопросам национальных меньшинств.
Оценив важность сотрудничества между странами в предотвращении геноцидов, бывший специальный докладчик ООН по вопросам национальных меньшинств выразил мнение, что Армения должна взять на себя инициативу в этом деле.
«Я думаю, что правительство Армении, например, должно использовать свой исторический опыт и взять на себя лидерство между другими странами, чтобы попытаться улучшить ситуацию», – подчеркнул Фернан де Варен.
Он заметил, что Организация Объединенных Наций существует для того, чтобы заниматься интересами и обязательствами государств, и это не организация людей, и люди забывают об этом.