20 Մայիս 2009 - 14:48 AMT
15 տարի շարունակ Մոսկվայում գործում է Փարաջանովի անվ. մշակութային կենտրոնը: Այդ ընթացքում մշակութային կենտրոնի թատերական խումբը զանազան բեմադրություններով ելույթներ է ունեցել Մոսկվայում եւ մի քանի եվրոպական երկրներում: Իր 15-ամյակի եւ մեծ ռեժիսորի 85-ամյակի կապակցությամբ թատերական խումբն առաջին անգամ ելույթ կունենա Հայաստանում «Վրեժ կլուծեմ սիրո միջոցով» բեմադրության պրեմիերայով:
Ներկայացման հեղինակ, Փարաջանովի անվ. մշակութային կենտրոնի գեղարվեստական ղեկավար Վլադիմիր Գաբեի խոսքով, պիեսը հիմնված է մեծ վարպետի երազների եւ հույզերի վրա Ի.Բերգմանի, Թ.Ուիլյամսի եւ Մ.Պավիչի հայելային ներկայությամբ: Ներկայացման պրեմիերան կկայանա մայիսի 22ճին Սունդուկյանի անվ. թատրոնի բեմում:
«Գաղտնիք չէ, որ Փարաջանովի հանճարը առանձնահատուկ երեւույթ է Եվրոպայի համար: Մեր հիմնական նպատակն է` մշտապես հիշեցնել նրա մասին եւ թույլ չտալ, որպեսզի մոռանան արմատներով հայ հանճարի մասին»,- ասել է Գաբեն առաջիկա պրեմիերային նվիրված մամլո ասուլիսին:- «Այս նոր ներկայացման նպատակը ցանկությունն է` հանդիսատեսին կտրելու շրջակա իրականությունից եւ նրան տանել հեռու դեպի փարաջանովյան հույզերի աշխարհը»:
Թատրոնի առաջին հյուրախաղերով կնշանավորվեն Սերգեյ Փարաջանովի 85-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումները, որոնց ընթացքում այս տարվա աշնանը Մոսկվայում ծրագրվում է անցկացնել վարպետի հանճարին նվիրված փառատոն:
Բացի ներկայացումներից Մոսկվայի Փարաջանովի մշակութային կենտրոնում նակցացվում են զանազան մշակութային միջոցառումներ, ցուցահանդեսներ, կինեմատոգրաֆիական սյուրռեալիզմի վարպետի աշխատանքների շարքերի ցուցադրություններ եւ հանդիպումներ բոլոր նրանց հետ, ովքեր ժամանակին հնարավորություն են ունեցել աշխատելու Սերգեյ Փարաջանովի հետ:
Սերգեյ Հովսեփի Փարաջանովը հայ խորհդային ռեժիսոր եւ սցենարիստ է: Ծնվել է 1924թ. հունվարի 9-ին Թբիլիսիում:
Իսկական ազգանունն է Փարաջանյան: Ավարտել է Կինեմատոգրաֆիայի համամիութենական պետական ինստիտուտը (1951թ., Իգոր Սավչենկոյի արվեստանոց): 1949-1960թթ. Ա.Պ.Դովժենկոյի անվան Կիեւյան կինոստուդիայի ռեժիսոր:

20 Май 2009 - 14:48 AMT
На протяжении 15 лет в Москве действует культурный центр им. Параджанова. В течение этого времени театральная труппа культурного центра с различными постановками выступала в Москве и в нескольких европейских странах. В честь своего 15-летия и 85-летия великого режиссера театральная труппа впервые выступит в Армении с премьерой постановки «Отомщу любовью».
По словам автора спектакля, художественного руководителя культурного центра им. Параджанова Владимира Габэ, пьеса основана на снах и грезах великого мастера при зеркальном присутствии И. Бергмана, Т. Уилямса и М. Павича. Премьера спектакля состоится 22 мая на сцене театра им. Сундукяна.
«Не секрет, что гений Параджанова – явление особое для Европы. Наша основная цель – постоянно напоминать о нем и не дать забыть о гении с армянскими корнями», – сказал Владимир Габэ в ходе пресс-конференции, посвященной предстоящей премьере, – «Целью спектакля, который мы собираемся представить в Ереване, является желание оторвать зрителя от окружающей действительности и унести его в параджановский мир грез».
Первыми гастролями театра ознаменуются юбилейные мероприятия в честь 85-летия Сергея Параджанова, в ходе которых осенью нынешнего года в Москве планируется провести фестиваль, посвященный гению мастера.
Помимо спектаклей, в московском культурном центре им. Параджанова проводятся различные культурные мероприятия, выставки, ретроспективы работ мастера кинематографического сюрреализма и встречи со всеми, кто в свое время имел возможность работать с Сергеем Параджановым.
Параджанов Сергей Иосифович aрмянский советский режиссер и сценарист. Родился 9 января 1924 года в Тбилиси.
Настоящая фамилия – Параджанян. Окончил Всесоюзный государственный иститут кинематографии (1951, мастерская Игоря Савченко). В 1949—1960 годах — режиссёр Киевской киностудии имени А.П. Довженко.