Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը հայտարարել է, որ հայրը, որը մեկ տարուց ավելի է, ինչ Բաքվի բանտում է, մեկուսացված է ընտանիքի կողմից վարձած փաստաբաններից։
«Առանցքային խնդիրն ու իրավիճակի անհեթեթությունն այն է, որ հորս շահերը ներկայացնող միակ անձինք, որոնք կարող են նրան տեսակցել, ադրբեջանցի իրավաբաններն են։ Մեր միջազգային փաստաբանները ոչ մի անգամ չեն կարողացել ոչ թե տեսակցել նրան, այլև նույնիսկ կապ հաստատել նրա հետ։ Այսինքն դա տեղեկատվության լիակատար վակուում է և ամբողջական մեկուսացում»,–ասել է Վարդանյանը, հայտնում է RTVI-ը։
Ըստ նրա, Ռուբեն Վարդանյանին այցելելու իրավաբանների բոլոր հարցումները «կամ ուղղակի անտեսվել են, կամ մերժվել»։ Նրան նաև չեն կարողանում այցելել անկախ բժիշկները։
«Միակ բանը, դա զննությունն էր, որն արել է պետական հիվանդանոցը նրա հացադուլից հետո։ Որքան հասկանում ենք, կան ինչ–որ այցել Կարմիր խաչի կողմից, բայց դա բավարար չէ, քանի որ դրանք մակերեսային են»,–ասել է Դավիթ Վարդանյանը։
Նա հավելել է, որ նամակները ևս կարելի է փոխանցել միայն Կարմիր խաչի միջոցով, որը շատ կոշտ սահմանափակում ունի՝ 4 էջից ոչ ավելի։
«Կարմիր խաչն անում է, ինչ կարող է, բայց նրանց ձեռքերն էլ են կապված։ Սովորական նամակներ մենք չենք կարող ուղարկել։ Հայրս ասել է, որ բազում նամակներ է ուղարկել, սակայն, դրանցից ոչ մեկը չի հասել հասցեատերին՝ այսինք հաղորդակցության այդ ուղին ևս չի գործում»,–ասել է նա։
Դավիթ Վարդանյանը հաստատել է, որ հորը 45 մեղադրանք է ներկայացվել 20 հոդվածով, իսկ քրգործում 25,000 էջ կա ադրբեջաներեն լեզվով, որը նրան բանավոր թարգմանում է թարգմանիչը՝ նշանակված քննության ու դատախազության կողմից։
«Դա բավականին հին ռազմավարություն է՝ եթե նորմալ գործ չունես, ուղղակի մի խուրձ մակուլատուրա ես գրում և փորձում ես դրանով խեղդել քո մեղադրյալին»,–ասել է Դավիթ Վարդանյանը։
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որը հույս էր հայտնել, որ Ադրբեջանը «հումանիտար բնույթի նկատառումներով կառաջնորդվի Լեռնային Ղարաբաղի նախկին իշխանությունների հարցում»՝ հույս հայտնելով, որ Բաքվում ականջալուր կլինեն այդ խոսքերին։
Ադրբեջանի դատախազներն Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ մոտ 45 հնարավոր մեղադրանքների նոր ու հսկայածավալ փաթեթ են առաջադրել։ Այդ մեղադրանքներով Վարդանյանին սպառնում է ցմահ ազատազրկման հեռանկարը, հայտնում է նրա պաշտպանական թիմը:
Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացված նոր մեղադրանքներն առնչվում են Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 20 տարբեր հոդվածների հատկանիշներին։ Շինծու ապացույցները ներկայացված են 100 հատորով, ընդհանուր ծավալը կազմում է մոտ 25,000 էջ, ամբողջը՝ ադրբեջաներեն:

21 Декабрь 2024 - 08:58 AMT
Бывший госминистр Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Рубен Варданян, который больше года незаконно находится под арестом в Азербайджане, изолирован от нанятых его семьей адвокатов. Об этом сын Варданяна Давид заявил телеканалу RTVI.
«Ключевая проблема и абсурдность ситуации в том, что единственные представители интересов отца, которые имеют к нему доступ, — это азербайджанские местные юристы. Наши международные юристы ни разу не смогли не то, чтобы увидеть отца, а даже связаться с ним. То есть это полнейший вакуум информации и полная изоляция», — заявил Давид Варданян.
По его словам, все запросы юристов о посещении Рубена Варданяна были либо просто проигнорированы, либо отвергнуты. Бывшего госминистра НКР также не могут навещать независимые врачи.
«Единственное, что было — это осмотр, который сделала государственная больница после его голодовки. Есть какие-то визиты, как мы понимаем, от «Красного Креста», но, опять же, этого недостаточно, потому что они достаточно поверхностные», — отметил Давид Варданян.
Письма также можно отправлять только через «Красный Крест», у которого «очень жесткий регламент» — не более четырех страниц, уверяет он.
«Они («Красный Крест» – ред.) работают как могут, но там тоже очень сильно у них связаны руки. Обычных писем мы не можем отправлять. Как мне говорил отец, он отправлял уже безграничное количество писем за последние полгода. Ни одно из них не дошло до адресата, то есть этот способ коммуникации у нас тоже обрезан», — заявил Давид Варданян.
Сын экс-госминистра Нагорного Карабаха отметил, что созванивается с отцом, но они не могут обсуждать по телефону «какие-то дела». Он также заявил, что семья благодарна местному адвокату, который «рискует своей жизнью».
Давид Варданян подтвердил, что его отцу предъявили 45 обвинений по 20 статьям. По его словам, в уголовном деле 25,000 страниц на азербайджанском языке, которые ему устно переводит переводчик, назначенный «следователем и прокуратурой».
«Это достаточно старая стратегия: если у тебя нет нормального дела, то ты просто пишешь вот такую груду макулатуры, я извиняюсь, и пытаешься тем самым утопить своего обвиняемого», — сказал сын экс-госминистра НКР.
Он также сказал, что семья «безумно благодарна» президенту России Владимиру Путину, который выражал надежду, что Азербайджан будет руководствоваться «соображениями гуманитарного характера» в отношении бывших властей Нагорного Карабаха. «Безумно благодарны за такие слова и надеемся, что к ним прислушаются», — сказал он.